Poprawka - problemy z awarią sterownika Realtek HD Audio

Realtek to jedna z największych firm produkujących sprzęt i sterowniki, w tym kodeki audio używane w wielu komputerach i urządzeniach multimedialnych. Sterownik Realtek HD Audio Driver jest najczęściej używanym sterownikiem audio na całym świecie. Zapewnia wysokiej jakości dźwięk Dolby, DTS i Surround. Jest wyposażony w wiele funkcji, ale jego głównym zastosowaniem jest zapewnienie dźwięku komputerowi. A jeśli jego sterownik przestanie działać lub wystąpią jakiekolwiek problemy, dźwięk komputera nie będzie działać.

Ostatnio, odkąd pojawił się system Windows 10, pojawiło się wiele doniesień o awarii sterownika Realtek High Definition Audio Driver. Zwykle ten problem występuje po uaktualnieniu komputera do systemu Windows 10 lub po zainstalowaniu dowolnej aktualizacji systemu Windows 10. Zwykle dzieje się tak, gdy sterownik jest nieaktualny. Ale może się to również zdarzyć z innych powodów. Ten problem dotyka wielu użytkowników systemu Windows, a jeśli jesteś jednym z nich, nie ma się czym martwić. W tym artykule pomożemy Ci rozwiązać problem. Po prostu postępuj zgodnie z metodami wymienionymi poniżej, jedna po drugiej, aż problem zostanie naprawiony.

Istnieje kilka metod rozwiązania tego problemu. Wykonuj te metody ostrożnie, a szybko uwolnisz się od tego błędu.

Metoda pracy : -

2. Dodaj opcję Legacy Hardware, aby zainstalować sprzęt

Tę metodę należy wykonywać tylko wtedy , gdy w Menedżerze urządzeń brakuje kontrolerów dźwięku, wideo i gier lub urządzenia High Definition Audio / Realtek High Definition Audio .

 

Krok 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk menu Start i wybierz Menedżer urządzeń .

Menadżer urządzeń

Krok 2. Przejdź do rozwijanego menu Akcja i wybierz opcję Dodaj starszy sprzęt . Jeśli klikniesz Akcja, wyświetli się tylko pomoc. kliknij dowolne puste miejsce w środku, a następnie kliknij ponownie akcję.

Dodaj starszy sprzęt

Krok 3. W ostatnim kroku otworzy się wyskakujące okienko. Tutaj kliknij Dalej na pierwszym ekranie.

Dodaj sprzęt Dalej

Krok 4. Wybierz opcję Wyszukaj i zainstaluj sprzęt automatycznie (zalecane) i kliknij Dalej.

Wyszukaj i zainstaluj sprzęt automatycznie

Postępuj zgodnie z pozostałymi instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po zakończeniu procesu w Menedżerze urządzeń znajdziesz urządzenie Realtek Audio.  Sprawdź, czy to rozwiązało problem za Ciebie. Jeśli nie, postępuj zgodnie z następną metodą.

Metoda 1 - Potwierdź, że jest to problem ze sterownikiem

Zanim zaczniesz od metod rozwiązania problemu, musisz upewnić się, że to sterownik powoduje problem. Czemu? Ponieważ możesz otrzymać komunikat o błędzie błędu sterownika, ale nadal może to być inny problem. Wrócimy do tego w dalszej części metod. Najpierw sprawdzimy, czy to problem ze sterownikiem, czy nie.

 

Krok 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk menu Start i wybierz Menedżer urządzeń.

 Menadżer urządzeń

Krok 2. Tutaj rozwiń opcję Kontrolery dźwięku, wideo i gier .

Rozwiń pozycję Kontrolery dźwięku, wideo i gier

Krok 3. W sekcji Kontrolery dźwięku, wideo i gier znajdziesz Urządzenie High Definition Audio lub Realtek High Definition Audio . Tutaj musisz upewnić się, czy na jego ikonie znajduje się żółty wykrzyknik lub znak zapytania. Jeśli tam jest, oznacza to, że jest to problem ze sterownikiem.

Realtek Hd Audio

Uwaga: jeśli w menedżerze urządzeń brakuje kontrolerów dźwięku, wideo i gier lub urządzenia High Definition Audio / Realtek High Definition Audio , możesz zastosować metodę 2, aby to naprawić.

Ponieważ upewniłeś się, że jest to problem ze sterownikiem, możesz teraz przejść do trzeciej metody, w której spróbujemy rozwiązać problem. Pomiń metodę 2.

 

 3. Zaktualizuj sterowniki

W tej metodzie spróbujemy rozwiązać problem, aktualizując sterownik Realtek High Definition Audio. Sterownik mógł być przestarzały lub uszkodzony, co mogło spowodować problem. Wykonaj czynności wymienione poniżej, aby wykonać tę metodę.

Istnieją dwa sposoby wykonania tej metody.

 

Metoda 1 - automatycznie

 

Krok 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk menu Start i wybierz Menedżer urządzeń .

Menadżer urządzeń

Krok 2. Rozwiń Kontrolery dźwięku, wideo i gier i kliknij prawym przyciskiem myszy Urządzenie High Definition Audio lub Realtek High Definition Audio . Wybierz Aktualizuj sterownik .

Zaktualizuj Realtek Hd Audio

Krok 3. Teraz wybierz opcję Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika.

Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika

Po wykonaniu ostatniego kroku komputer spróbuje wyszukać najnowszy sterownik w Internecie. Pobierze i zainstaluje je automatycznie. Po zakończeniu procesu aktualizacji należy ponownie uruchomić komputer.

Metoda 2 - ręcznie

Aby zaktualizować sterownik ręcznie, będziesz musiał pobrać aktualizację sterownika z Internetu.

Krok 1. Przejdź do witryny Realtek.

Krok 2. Tutaj zaznacz pole wyboru obok Akceptuję powyższe i kliknij Dalej .

Witryna Realtek

Krok 3. Teraz będziesz musiał wybrać właściwy sterownik zgodnie z systemem operacyjnym Windows. Kliknij Globalny przed opisem wersji, aby pobrać aktualizację sterownika.

Uwaga: jeśli nie masz pewności, czy Twój system operacyjny Windows jest 32- czy 64-bitowy -

Przejdź do Cortany, wpisz About i naciśnij Enter. Sprawdź  typ systemu .

Pobieranie sterownika Realtek

Krok 4. Po pobraniu wykonywalnego pliku aktualizacji sterownika kliknij go dwukrotnie i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować sterownik.

Krok 5. Po zakończeniu procesu aktualizacji uruchom ponownie komputer.

To powinno rozwiązać problem. Ale jeśli nadal masz ten sam problem, wykonaj następną metodę.

4. Usuń sterownik

W tej metodzie pozwolimy systemowi Windows rozwiązać problem. Usuniemy urządzenie, a system Windows automatycznie je zainstaluje wraz ze sterownikiem.

Krok 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk menu Start i wybierz Menedżer urządzeń.

 Menadżer urządzeń

Krok 2. Rozwiń Kontrolery dźwięku, wideo i gier i kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie High Definition Audio lub Realtek High Definition Audio. Wybierz Odinstaluj urządzenie .

Odinstaluj Realtek Hd Audio

Krok 3. Uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera system Windows automatycznie wykryje sprzęt audio jako nowy sprzęt. Następnie zainstaluje go automatycznie. Po zakończeniu możesz zaktualizować jego sterownik za pomocą metody 3.

To powinno rozwiązać problem. Jeśli nadal masz problem, wykonaj następną metodę.

5. Wyłącz ulepszenia dźwięku

W tej metodzie spróbujemy rozwiązać problem, wyłączając ulepszenia dźwięku. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby wykonać metodę.

Krok 1. Przejdź do Cortany i wpisz Dźwięk . Wybierz to samo z wyników.

Dźwięk Cortana

Krok 2. Na karcie Odtwarzanie zobaczysz podłączone urządzenia audio. Kliknij urządzenie domyślne, aby je zaznaczyć, a następnie wybierz opcję Właściwości .

Domyślne właściwości urządzenia Realtek

Krok 3. Przejdź do zakładki Ulepszenia i zaznacz pole obok opcji Wyłącz wszystkie efekty dźwiękowe . Nie klikaj OK i nie zamykaj wyskakującego okienka.

Wyłącz ulepszenia

Krok 4. Aby sprawdzić, czy to rozwiązało problem, odtwórz dowolną muzykę w tle. Jeśli to działa, kliknij OK . Jeśli to nie zadziała, kliknij Anuluj .

Ulepszenia dźwięku OK Anuluj

Krok 5. Wróć do kroku 2 i powtórz kroki na innym domyślnym urządzeniu (jeśli masz więcej niż jedno).

To powinno rozwiązać problem ze sterownikiem. Jeśli problem nadal powoduje problemy, wypróbuj następną metodę.

6. Woluminy, kable i różne formaty audio

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała, najprawdopodobniej nie jest to sterownik powodujący problem. Powinieneś teraz sprawdzić kable łączące głośniki z komputerem. Upewnij się, że nie ma na nim nacięć.

Ponadto wiele aplikacji i głośników ma własne regulatory głośności. Sprawdź je i podkręć wszystkie.

Czasami kodeki audio nie obsługują niektórych formatów audio. Jeśli Twój komputer nie jest nowy, prawdopodobnie może to być problem. Wypróbuj różne pliki w formacie audio i sprawdź, czy problem nadal występuje.

Jeśli nadal nie słychać żadnego dźwięku z głośników, oznacza to, że głośniki nie działają lub sprzętowy kodek audio działa nieprawidłowo. Zabierz komputer do centrum obsługi klienta producenta i poproś o jego naprawę.

7. Metoda alternatywna

Na klawiaturze naciśnij klawisz z logo systemu Windows i X (w tym samym czasie), aby wyświetlić menu szybkiego dostępu.

1 - Kliknij opcję Menedżer urządzeń.

2 - Kliknij opcję Wejścia i wyjścia audio

3 - Kliknij opcję Wyjście cyfrowe Realtek

4 - Kliknij opcję Sterownik, Aktualizuj sterownik

5 - Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika

6 - kliknij opcję Pozwól mi wybrać z listy

7 - kliknij ogólne urządzenie programowe.

Mam nadzieję, że to jest naprawione. Jeśli nie zostanie rozwiązany, przejdź do następnej metody podanej poniżej.

Mamy nadzieję, że mogliśmy pomóc Ci rozwiązać ten problem. Jeśli udało Ci się rozwiązać ten błąd inną metodą lub masz jakieś problemy, nie zapomnij wspomnieć o nich poniżej w komentarzach.