Historia wszystkich wersji systemu Windows od 1 do 10 Skompilowana

Powstanie systemu Windows: -

historia-wersji-systemu Windows

Windows został uruchomiony w 1985 roku przez firmę Microsoft, założoną przez Billa Gatesa i Paula Allena. W tamtych czasach, przed Windowsem, kiedy trzeba było obsługiwać komputer, trzeba było wprowadzać polecenia w języku komputera. Ponieważ systemem operacyjnym był Microsoft Disk Operating System, powszechnie znany jako MS-DOS, a użytkownik musiał wpisywać polecenia MS-DOS, aby uruchomić komputer. Dlatego osoby posiadające tylko wiedzę na temat DOS mogą z nich korzystać. W 1983 roku Microsoft ogłosił swój pierwszy graficzny interfejs użytkownika (GUI) zwany „Menedżerem interfejsu” w 1983. Dwa lata po ogłoszeniu, 20 listopada 1985, Microsoft wprowadził na świat „Windows”.

Windows 1

Rok wprowadzenia : 1985

Windows1

Nazwa została zmieniona na „Windows”, ponieważ użytkownik widział prostokąt na ekranie po uruchomieniu graficznego interfejsu użytkownika. Głównym przełomem, jaki firma Microsoft osiągnęła poprzez uruchomienie systemu Windows, było umożliwienie użytkownikom korzystania z komputera za pomocą urządzenia zwanego „myszą”. Ta mysz umożliwiła użytkownikowi przesuwanie na ekranie kształtu przypominającego strzałkę, zwanego „kursorem”. Kursor ten mógł być używany do wykonywania wszystkich czynności, które wcześniej były wykonywane przy użyciu poleceń DOS.

Ikony na ekranie miały być klikane kursorem, który miał przesuwać mysz będąca urządzeniem zewnętrznym. Jednym z głównych wyzwań Microsoftu było uczynienie Windows 1 bardzo przyjaznym dla użytkownika. Jedną z głównych przeszkód było używanie myszy, która była nowością na rynku.

Dotarcie do użytkowników: -

Microsoft wykonał niezły ruch, wprowadzając do swojego systemu grę o nazwie „Reversi”. Gra miała być prowadzona za pomocą myszki, dzięki czemu użytkownicy zapoznali się z urządzeniem i techniką, a także z manewrowością. Microsoft chciał, aby użytkownicy używali myszy do wykonywania większości operacji zamiast klawiatury. Wersja była 16-bitowa. Era była epoką dyskietek. Kolejną ważną funkcją, którą stworzył Microsoft, była możliwość przełączania się z jednego programu na inny. Ta funkcja była dużym uproszczeniem wcześniejszego procesu.

Wcześniejszy system nie pozwalał użytkownikom na jednoczesne przechodzenie do innego programu z jednym uruchomionym programem. Musiałeś więc wyjść z jednego programu i otworzyć nowy i wykonać zadania, a następnie ponownie zamknąć ten, jeśli chciałeś otworzyć nowy program. Ten problem został rozwiązany wraz z uruchomieniem „Windows”. Zdolność systemu Windows do wykonywania wielu zadań była powszechnie znana jako „wielozadaniowość”.

Microsoft przedstawił swój produkt Windows jako system bardzo „przyjazny dla użytkownika” i rzeczywiście takim się okazał. Rozwijane menu i możliwość przewijania były czymś, co ludzie kochali i była to jednoczesna nauka dla wielu użytkowników w tym czasie. Windows Paint był funkcją, która stała się hitem wśród mas. Apple pozwał Microsoft za naruszenie praw autorskich, ale sprawę przegrał.

Windows 2

Rok uruchomienia : 1987

Windows-2

„Windows 2” zadebiutował gdzieś w 1987 roku. Wersja posiadała pewne funkcje dodane do poprzednich, co uczyniło ją bardziej interesującą. Nowy system Windows wprowadził Microsoft Word i Excel, nowe interfejsy graficzne. „Word” był używany do pisania tekstu, podczas gdy „Excel” był aplikacją używaną do przechowywania informacji w układzie siatki i jest najpopularniejszym arkuszem kalkulacyjnym używanym do tej pory.

Aldus PageMaker był jedyną aplikacją firmy innej niż Microsoft, wprowadzoną w systemie Windows z drugą wersją systemu Windows. Windows wypuścił również kolejne dwie mini-wersje Windows / 286 2.1 i Windows / 386 2.1.

Windows postawił na wypuszczenie procesora Intel 386 i zrobił duży skok. Firma Microsoft właśnie ulepszyła pamięć systemu, a także poprawiła szybkość i wydajność. Windows 2 zaczął już przenikać do świata korporacji.

Skracanie czasu: -

Wygoda zapewniana użytkownikowi była jednym z powodów, dla których ten wzrost wciąż przybywał. Osoby korzystające z komputera mogły teraz używać „skrótów”, aby łatwo wykonywać operacje. Skróty mogą być używane przez naciśnięcie kombinacji pewnych przycisków na klawiaturze i można wykonać operację. Udało im się także „zmaksymalizować” i „zminimalizować” okna. Początkowo użytkownicy powiększali i pomniejszali, aby przełączać się z jednego programu do drugiego.

Kolejnym wprowadzeniem w drugiej wersji systemu Windows był „Panel sterowania”. Panel Sterowania dostępny jest we wszystkich dotychczasowych wersjach, w którym użytkownik może zmieniać ustawienia związane ze sprzętem i oprogramowaniem dostępnym w komputerze.

Windows 3

Rok wprowadzenia : 1990

Windows-3

W 1990 roku Microsoft zaprezentował kolejną wersję systemu Windows. „Windows 3” został wyrównany z interfejsem Macintosha. Microsoft właśnie podniósł poprzeczkę i przejął Apple Inc. Windows poszedł o krok dalej w stosunku do swojej poprzedniej wersji i wprowadził koncepcję „pamięci wirtualnej”. Karta dźwiękowa, CD-ROM i funkcje multimedialne były lubiane przez społeczeństwo, a Microsoft sprzedawał Windows 3 jak ciepłe bułeczki. Microsoft sprzedał około 10 milionów kopii. Chociaż w międzyczasie wprowadzono pewne poprawki błędów, ale nic nie powstrzymało Microsoft przed rozwojem.

Zwiększyć wydajność: -

Windows 3 zadbał również o ochronę komputerów poprzez ulepszony tryb ochrony z „jądrem”. Podstawową funkcją, jaką zapewnił system Windows 3, mając „jądro” w swoim systemie, jest to, że po prostu zwiększył wydajność, pozostawiając bardzo mniej miejsca na awarię systemu. Mówiąc bardziej technicznie, zajęto się zjawiskiem „Crashing”.

Przedstawiamy gry: -

Windows przybrał kolorowy wygląd niż kiedykolwiek, obsługiwał 256 kolorów. Nowa wersja miała zdecydowanie lepszą grafikę, lepszy procesor i ikony. Firma Microsoft opublikowała reklamę mówiącą „Teraz możesz wykorzystać niesamowitą moc systemu Windows 3.0, aby się wygłupiać”. Firma Microsoft skupiła się teraz nie tylko na używaniu pakietu Office, ale również powoli dryfowała w kierunku domów. Mając to na uwadze, byli w stanie opracować wciągające gry dla użytkowników, takie jak Solitaire, Hearts i Minesweeper.

Windows wypuścił niektóre inne wersje pod Windows 3, takie jak Windows 3.1 i Windows NT. Innym powodem, dla którego Windows 3 odniósł sukces, jest wprowadzenie czcionki „TrueType”. Ten typ czcionki był wówczas popularny głównie wśród wydawców. Czcionka „TrueType” dawała użytkownikowi kontrolę nad wyborem rozmiaru czcionki i pikseli. Ta technologia została opracowana wspólnie przez Microsoft i Apple.

Windows NT został przedstawiony jako platforma do operacji biznesowych, która pojawiła się wraz z 32-bitowym systemem operacyjnym. „NT” faktycznie oznaczało nową technologię. Obiecał swoim użytkownikom wykonywanie złożonych operacji i był postrzegany jako bardziej ulepszona wersja systemu Windows 3.1.

Jednym z graczy, który był wówczas pionierem na rynku usług sieciowych, był „Novell”. Microsoft wszedł na rynek ze swoją zdolnością do obsługi rynku serwerów LAN. Microsoft mógł to zrobić, ponieważ miał mocny sprzęt i równie kompatybilne oprogramowanie. Nastąpiła zmiana w sposobie prowadzenia biznesu z powodu sieci LAN (Local Area Network), która napędzała rozwój firmy Microsoft.

Windows 95

Rok wprowadzenia : 1995

Windows-95

Nawiązywanie kontaktu z ludźmi za pomocą reklam: -

Windows 95 wydany w 1995 roku sprzedał się w 7 milionach kopii w niecałe dwa miesiące. To był ogromny sukces Microsoftu. Procesor 386DX i 4 MB pamięci RAM to minimalne wymaganie do uruchomienia Windows 95. To jest czas, kiedy Microsoft naprawdę skomercjalizował Windows. Microsoft umieścił na antenie reklamę pod tytułem „Start Me Up”, śpiewaną przez Rolling stones. Reklama zachęciła użytkowników do zakupu nowej wersji, ponieważ zawierała znaczenie przycisku „Start”. Ta funkcja istnieje do dziś i znamy ją jako „Menu Start”. Podobnie wprowadzono także pasek zadań.

Początkowo system Windows 95 nosił nazwę „Chicago”. Windows 95 nigdy nie był kompatybilny z systemem operacyjnym innym niż MS-DOS, więc użytkownicy musieli zdobyć MS-DOS, aby móc uruchomić Windows 95. Ta strategia naprawdę dobrze opłaciła się Microsoft.

Saga internetowa: -

Pamiętaj, że Internet wydarzył się mniej więcej w tym samym czasie i Microsoft precyzyjnie skorzystał z okazji, aby uruchomić system Windows 95 z wszystkimi możliwościami uruchomienia na nim Internetu. Przyszedł z połączeniami telefonicznymi i wbudowaną obsługą Internetu. Poczta e-mail była główną częścią komunikacji, a firma Microsoft zapewniła pełne wsparcie dla tych funkcji dzięki możliwościom Plug and Play, co ułatwiło użytkownikom instalowanie oprogramowania. MS Outlook okazał się bardzo ważny w tamtym czasie, nawet dzisiaj duże korporacje używają Outlooka jako oficjalnego środka komunikacji dla poczty elektronicznej.

Ciągłe innowacje zawsze prowadziły firmę Microsoft do przodu. Bill Gates zawsze widział okazję i odpowiednio się zmieniał. Microsoft obserwował, jak świat reaguje na „Internet”, który w tamtym czasie pojawiał się w mediach. Nie chcieli też przymykać oczu na „sieć sieci”, która w tamtych czasach powszechnie definiowała Internet.

Bill Gates potwierdził potęgę internetu, opisując jego rozwój w świecie komputerów osobistych. Wkrótce po jego potwierdzeniu wymyślili „Internet Explorer”. Przeglądarka była synonimem World Wide Web ze względu na jej obecność na dużą skalę. Niewielu wiedziałoby, że przeglądarka o nazwie „Netscape Navigator” była używana wcześniej niż Internet Explorer, ale została później całkowicie usunięta z powodu wielofunkcyjnego wykorzystania Windows i Internet Explorer, co dało jej wyraźną przewagę.

Firma Microsoft dodała później kilka innych wersji pod marką produktu „Windows 95”.

Windows 98

Rok wprowadzenia : 1998

Windows98

W 1998 roku wydano „Windows 98”. Tym razem dookoła były kafejki internetowe z powodu rewolucji internetowej dokonującej się dookoła. Dlatego Microsoft musiał wprowadzić lepsze narzędzia, aby lepiej obsługiwać Internet na komputerach. System Windows 98 znacznie pomógł dzięki możliwości wyszukiwania informacji w Internecie i jednocześnie na komputerze.

Historia potężnej przeglądarki: -

Windows 98 w końcu przyszedł z dodatkową siłą ognia, dodając więcej sprzętu i systemu plików FAT32. Ta funkcja może obsługiwać partycje dysku większe niż 2 GB. Nastąpiła zmiana w wykorzystaniu sieci LAN za pomocą systemu Windows 98, ponieważ Microsoft dodał funkcję, która umożliwiła wielu komputerom dostęp do Internetu za pomocą tylko jednego połączenia internetowego. Microsoft kontynuował tworzenie bardziej kompatybilnego programu „Internet Explorer” z Microsoftem, co na siłę wyrzeźbiło ścieżkę do wyjścia „Netscape Navigator”.

„Pasek szybkiego uruchamiania” został również zaprezentowany z tą samą wersją systemu Windows. Ten pasek uruchamiania służył do przypinania regularnie używanych programów przez użytkownika na pasku zadań, który został umieszczony poziomo u dołu pulpitu. To było jak klawisz skrótu, który pozwolił użytkownikowi na bezpośrednie otwarcie aplikacji bez konieczności przeglądania menu Start. Rok później wprowadził na rynki również drugą wersję.

Windows 98 ułatwił nawigację. Przyciski „wstecz” i „dalej”, które niedawno pojawiły się w przeglądarce Internet Explorer, zapewniły użytkownikowi wygodę.

Windows ME (Millennium Edition)

Rok wprowadzenia : 2000

WindowsME

„Windows Me”, który właśnie wzbogacił doświadczenia użytkownika w zakresie multimediów, takich jak wideo, muzyka itp. Wiele osób może po prostu bawić się muzyką i wideo, edytując i zapisując wiele rzeczy jednocześnie. Było to szczególnie dobrodziejstwem dla osób należących do Cinema Industry.

„Windows Me” był ostatnią wersją systemu Windows działającą w systemie MS-DOS. Funkcja „Autouzupełnianie” pojawiła się po raz pierwszy w tej wersji. Jednak wersja nie odniosła sukcesu w porównaniu do poprzednich wersji z oczywistych powodów.

Przywracanie systemu: -

Użytkownik musiał ponownie skonfigurować wszystkie ustawienia, które ustawił wcześniej, gdyby system się zawiesił. Aby uniknąć tego bólu głowy, firma Microsoft wprowadziła kolejną funkcję o nazwie „Przywracanie systemu”. Ta funkcja była sporą ulgą dla użytkowników, gdy tylko pojawił się problem z systemem, mogli po prostu przejść do opcji Przywracanie systemu, aby uzyskać ustawienia, które użytkownik miał przed wystąpieniem problemu.

Wersja miała wiele błędów, co sprawiło, że wrażenia użytkownika były znacznie poniżej średniej, jaką podawały wszystkie poprzednie wersje. Większość użytkowników była zirytowana szybkością systemu; był boleśnie powolny i zyskał złą reputację. Problem z instalacją również się pojawiał; z pewnością była to wersja, która mogłaby nadszarpnąć nazwę Microsoft. Niektórzy nazywali to nawet „Edycją Błędną” od Microsoftu; taki był los ludzi.

Serwer Windows 2000

W 2000 roku na rynki trafił „Windows 2000”. Całość tej wersji została stworzona na Windows NT Workstation 4.0. Zapewnił wsparcie, aby dodać dużo sprzętu do systemu. Zapewniał również obsługę urządzeń sieciowych, które były bezprzewodowe.

Oszczędzanie energii: -

Pojawiła się „hibernacja”, zwana także trybem uśpienia. Tutaj użytkownik może wyłączyć (bez wyłączania) komputer i zacząć później, aby oszczędzać energię. Tryb ten umożliwiał przypuszczenie, że okna są dokładnie w tym samym stanie, w jakim opuścił maszynę przed przejściem w stan „hibernacji”.

Windows 2000 był również znany jako „W2K”, który został również stworzony do użytku w laptopach, a także na komputerach stacjonarnych. Pod Windows 2000 wydano 4 podwersje. „Windows 2000 Professional” był jedną z tych, które są dość dobrze znane.

Windows XP

Rok wprowadzenia : 200

Windows XP

Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP, ale nadal jest trzecim najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

25 października 2001 r. Microsoft wypuścił na rynek „Windows XP”. „Windows XP” był wreszcie połączeniem Windows NT / 2000 i Windows 95/98 / ME. Windows XP, co ciekawe, spotkał się z krytyką wkrótce po premierze. Krytyka pojawiła się głównie z powodu problemów z bezpieczeństwem. Aby rozwiązać ten problem, Windows wypuścił Service Pack w 2002 roku. Następnie kontynuował wydawanie serii dodatków Service Pack.

Ta sama zdolność Microsoftu do ciągłego ulepszania za każdym razem poprzez wydawanie serii dodatków Service Pack, a także wymyślanie nowych wydań w tej samej wersji XP, stała się powodem, dla którego Windows XP był najdłużej działającą wersją w historii Microsoft.

Historia zwycięstwa: -

Co sprawiło, że Windows XP odniósł ogromny sukces? Możemy spojrzeć wstecz i zobaczyć, jakie wszystkie zmiany przeszedł Windows, aby uczynić go takim hitem. Jednym z powodów było zdecydowanie „wirtualne wrażenie”, które był w stanie dać XP. Projekt był zupełnie nowy, zyskał nowy, jasny wygląd z przyciskiem Start, paskiem zadań i panelem sterowania, które miały inny wygląd, a raczej atrakcyjny wygląd.

„Pomoc i wsparcie” było najlepszą funkcją oferowaną przez XP, ponieważ zawierała kompletny przewodnik dla użytkownika, jak przezwyciężyć często występujące problemy. Aktualizacje oprogramowania były dostępne online, a system był bezpieczniejszy pod względem zagrożeń wirusowych i hakerskich. W tej wersji firma Microsoft nauczyła użytkowników, jak unikać niebezpiecznych wiadomości e-mail z załącznikami, udostępniając aktualizacje apt.

Wydanie Windows XP wyzwoliło użycie komputerów osobistych, jak nigdy dotąd. Mówi się, że na całym świecie sprzedano ponad miliard komputerów osobistych. Firma Microsoft wyraźnie dostrzegła różnice we wzorcach użytkowania wśród użytkowników domowych i biurowych. Stąd wyszli z „Edycją domową” i „Wydaniem profesjonalnym”; druga edycja miała większe moce obliczeniowe do użytku biurowego. Jedną z funkcji, które zapewniał, był system zdalnego pulpitu, który umożliwiał użytkownikom udostępnianie, edytowanie i dostęp do tak wielu plików jednocześnie z różnych komputerów. Inne funkcje to system szyfrowania plików i zaawansowane opcje sieciowe.

Niektóre inne wydania wydane w systemie Windows XP to Windows XP 64-bit Edition (2001), Windows XP Media Center Edition (2002) i Windows XP Tablet PC Edition (2002).

Windows Vista

Rok wprowadzenia : 2007

Windows-Vista-min

Więcej obliczeń: -

„Windows Vista”, wprowadzony na rynek w 2006 roku specjalnie do operacji biznesowych. Ta nowa wersja obiecała niezawodność, bezpieczeństwo i lepszą wydajność. Microsoft powiedział, że przyszedł z systemem Windows Vista, mając na uwadze procesy biznesowe.

Vista zapewniła lepsze bezpieczeństwo danych niż wszystkie jej poprzednie wersje. Zmienił również wygląd przycisku „Start”. Po raz kolejny projekt się zmienił. Przycisk „Szukaj”, który umożliwia użytkownikowi przeszukiwanie dowolnego pliku w systemie, stał się szybszy.

Nawet ta wersja miała kilka podstawowych błędów w systemie, jedną z nich było bardzo oczywiste to, że użytkownik musiał przejść przez mnóstwo próśb o uruchomienie dowolnego oprogramowania i wielokrotnie klikać przycisk „tak”. Vista nie była kompatybilna ze starszymi komputerami, co było kolejnym problemem.

Niektóre mocne strony, na które Vista mogła liczyć, to możliwość zapewnienia wsparcia w ponad 35 językach. Zapewniał niesamowite wsparcie dla gier komputerowych. Wprowadzono również program DVD i funkcje „Rozpoznawanie mowy”. Vista, w porównaniu z innymi wersjami, była właściwie bardziej responsywna na tym samym sprzęcie.

Po udostępnieniu klientom biznesowym, sześć miesięcy później Vista pojawiła się wersja konsumencka. Te edycje były dostępne zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej.

System Windows 7

Rok wprowadzenia : 2009

System Windows 7

Windows 7 jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, instalowanym u ponad połowy użytkowników komputerów PC na całym świecie. Jego prostota, łatwość obsługi i łagodna charakterystyka procesora sprawiły, że stał się numerem jeden wśród systemów operacyjnych na świecie. Poniżej znajduje się udział użytkowników systemów operacyjnych na całym świecie według stanu na październik 2015 r.

udział w użytkowaniu

Naprawianie starych usterek: -

„Windows 7” został wydany w 2009 roku. Windows 7 mógł rozwiązać niektóre problemy występujące w systemie Vista. Jednym z nich był problem zbyt wielu wyskakujących okienek stale pojawiających się w systemie Vista. Windows 7 rozwiązał ten problem, pozwalając użytkownikowi odrzucić wyskakujące okienka i sprawdzić je w późniejszym czasie. Użytkownicy byli zadowoleni z rozwiązania problemu „Dialogue-Box”.

Panel dotykowy:-

Mniej więcej w tym samym czasie laptopy sprzedawały się dziko. Windows 7 zawierał wiele funkcji zaprojektowanych tak, aby odpowiadały potrzebom użytkowników laptopów. Użytkownik mógł powiększyć obraz, używając „touchpada” na laptopie. Dostępna była obsługa wielodotyku. Dostępne były różne opcje zmiany rozmiaru. „Rozpoznawanie pisma ręcznego” zadebiutowało w systemie Windows 7.

W tym samym czasie inne przeglądarki zaczęły zyskiwać na znaczeniu w stosunku do Internet Explorera, który przez bardzo długi czas pozostawał domyślną przeglądarką dla użytkownika.

Windows 8

Rok wprowadzenia : 2012

Windows 8

Przyjmowanie na tabletach: -

„Windows 8” został wydany w 2012 roku. W tym czasie rynek mobilny rozwijał się jak nigdy dotąd. Na rynku było wiele smartfonów. Ludzie kupowali tablety, które dały im funkcje, które może dać komputer stacjonarny, a także czynnik „dobrego samopoczucia” i przewagę mobilności. Aby rozwiązać ten problem, Microsoft zaprojektował Windows 8 w taki sposób, aby miał nowy wygląd i wygląd. W dużej mierze pracowali nad parametrem „odczucia”.

Został zaprojektowany w taki sposób, aby mogli z niego korzystać zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, jak również wygodnie z myszą i touchpadem. Ikony na ekranie wyglądały tak samo, jak na ekranie telefonu komórkowego, np. „Widżety”.

Windows 8.1:-

Windows RT przyszedł od firmy Microsoft do telefonów komórkowych. Opierając się na pewnym zamieszaniu i krytyce ze strony użytkowników, wydano system Windows 8.1 (bezpłatna aktualizacja). Powrócił z bardziej znanym formatem „widoku pulpitu”, który był wygodniejszy przy użyciu myszy. Dodano również inne aplikacje, aby lepiej angażować użytkowników.

Windows 10

Rok wprowadzenia : 2015

Windows-10

Informacje zwrotne:-

„Windows 10” został wydany na początku 2015 roku. Na początku użytkownicy zostali poproszeni o wyrażenie opinii na temat jego „testowej” wersji. Microsoft zebrał recenzje i krytykę od wielu użytkowników systemu Windows, aby zbudować system Windows 10. Windows 10 został opracowany z myślą o platformach mobilnych, tabletach i komputerach stacjonarnych i może być używany we wszystkich tych przypadkach.

Dobry-stary widok: -

Pulpit powrócił z systemem Windows 10 z ikoną „Start”. Siła przetwarzania w chmurze i łączności jest wyraźnie widoczna, ponieważ umożliwia użytkownikowi podłączenie iPhone'a i smartfonów z systemem Android do komputera z systemem Windows 10. Dostępny jest zarówno tryb tabletu, jak i tryb „mysz i klawiatura”. Nawet konsole Xbox mogą mieć system Windows 10.

Więcej zaangażowania użytkowników. -

Windows 10 oferuje wiele opcji rozrywki, takich jak Microsoft Groove dla miłośników muzyki, które umożliwiają zarządzanie listami odtwarzania i przechowywanie ich w usłudze „OneDrive”, do której można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia z systemem Windows 10. Windows 10 obiecuje również dużo miejsca na personalizację.

Napisane przez - Dheeraj Rawal