10 najlepszych darmowych narzędzi do monitorowania stanu dysków SSD i narzędzi wspomagających dla systemu Windows

SSD (dysk półprzewodnikowy) niedawno trafił na rynki jako lepsza, high-endowa alternatywa dla dysków twardych (HDD). Dysk SSD jest czasami nazywany dyskiem półprzewodnikowym. SSD jest bardzo szybki w porównaniu do dysków twardych przy różnych parametrach i oferuje większą wydajność. Ale koszt SSD jest stosunkowo wyższy. Dla wszystkich użytkowników, którzy martwią się o koszty, mogą zadowolić się środkiem i zabrać do domu napęd hybrydowy. Integracja obu tych napędów nosi nazwę napędu hybrydowego. Ten dysk ma niektóre funkcje z obu dysków.

Wiadomo, że dyski SSD zwiększają wydajność Twojego komputera, ale pytanie brzmi, czy dysk SSD jest całkowicie niezawodny, tak jak dysk twardy. W takim przypadku nie można całkowicie polegać nawet na dysku twardym. W końcu wiemy, że oba to tylko urządzenia. Ale obowiązek utrzymania ich w dobrym zdrowiu spoczywa na nas i zawsze zalecane jest podjęcie działań zapobiegawczych. Dlatego omówimy, jakie wszystkie środki można podjąć, aby utrzymać dysk SSD w dobrym stanie i zabezpieczyć jego żywotność oraz chronić nasze ważne dane.

Zobacz także: - 12 najlepszych i niedrogich jednopłytkowych minikomputerów

Na rynku dostępne są pewne narzędzia, które mogą pomóc nam utrzymać dysk SSD w dobrym stanie i zapobiec jego awariom, a także zwiększyć wydajność i wytrzymałość.

Omówimy te narzędzia jeden po drugim: -

 1. CrystalDiskMark

CrystalDiskMark (CDM) to jedno z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku do sprawdzania stanu dysku SSD w komputerze. Podczas pomiaru wydajności CDM bierze pod uwagę różne parametry. Podstawową prędkość odczytu i zapisu można obliczyć za pomocą CDM. Prędkości odczytu i zapisu mogą być „sekwencyjne” lub „losowe”. Uzyskane liczby pozwolą Ci na benchmark. Prędkości są obliczane w jednostce „Megabajty na sekundę”. Zawiera również informacje o operacjach na dyskach.

CrystalDiskMark (CDM) jest darmowy i umożliwia sprawdzenie szybkości zapisu i odczytu na innych dyskach. Ogólnie rzecz biorąc, CDM to oprogramowanie używane do testowania porównawczego również wielu innych urządzeń, takich jak karty pamięci, dyski twarde (mechaniczne), dyski RAM i napędy USB. Dzięki temu narzędzie ma dużą elastyczność dzięki różnym dostępnym napędom. Dostępny jest zakres rozmiaru z CDM do przeprowadzenia kontroli. Ma od 50 MB do 4 GB. Masz swobodę wyboru liczby karnetów, które chcesz umieścić między czekami. Generalnie, jeśli przeanalizowano dokładność, to test z większą liczbą przebiegów dał większą dokładność niż testy z mniejszą liczbą przebiegów. Możesz wybrać liczbę biegów i najlepiej jest zachować liczbę trzy.

Możesz więc podejść do testów pojedynczo lub wypełnić cały test za jednym razem. Użytkownik ma również inną swobodę wyboru podczas korzystania z CDM, może wybrać dane w postaci binarnej 1 i 0 lub wybrać dowolne podawanie danych. Dane wejściowe będą miały wpływ na wyjście przy kompresji sprzętowej. Łatwo można uzyskać wersje instalacyjne i przenośne CDM.

Dostępne są następujące typy testów: -

 • Wszystko

 • Sekwencyjny - Możesz spodziewać się wyższych wyników z tego testu.

 • Test 512k

 • Testy 4K - jeśli rozmiary plików są duże, ten test jest preferowany.

 • 4k QD - Znany jako głębokość kolejki. Wiadomo, że wykorzystuje pełną pojemność do uruchomienia testu.

Należy zauważyć, że CDM jest dostępny tylko z systemem operacyjnym Microsoft Windows.

 1. AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to jedno z najwyżej ocenianych narzędzi do sprawdzania stanu dysku. Szybkość twojego dysku jest bardzo ważna i musisz dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, że twój dysk zapewnia to, czego potrzebujesz, przez cały czas. Możesz przetestować wydajność losowego odczytu i zapisu, a także sekwencyjną wydajność odczytu i zapisu. Oba te testy, losowy i sekwencyjny, można przeprowadzić bez użycia pamięci podręcznej.

AS-SSD Benchmark przeprowadzi testy i określi czas dostępu wymagany dla dysku SSD. Oprogramowanie może użyć 1 lub 64 wątków do uruchomienia testu. Zachowanie dysku można również sprawdzić za pomocą dodatkowego testu z AS SSD Benchmark. Nie musisz instalować tego oprogramowania na swoim komputerze; możesz bardzo dobrze uruchomić oprogramowanie bez konieczności instalowania maszyny. Oprogramowanie poinformuje również o liczbie dysków SSD w komputerze, bez konieczności ręcznego podawania danych dotyczących tego samego.

Gdy AS-SSD Benchmark poda liczbę dysków SSD dostępnych w Twoim komputerze, możesz przejść do dalszych testów. Możesz wybrać dysk SSD, który chcesz przetestować, i wydać oprogramowaniu polecenie uruchomienia testów.

Istnieją trzy rodzaje testów, które można przeprowadzić za pomocą oprogramowania. SEQ to jeden z testów, który można przeprowadzić w celu określenia czasu potrzebnego na odczyt i zapis pliku o wielkości 1 GB. Aby zmierzyć prędkość bloków 4K, możesz użyć testu 4K. Jeśli chcesz poznać prędkość 64 wątków, możesz wybrać 4K-64Thrd. A jeśli użytkownik miałby określić czas potrzebny na dostęp, byłoby to również możliwe. Czas dostępu ogólnie określa prędkość odczytu całej pojemności dysku SSD. Zatem wyniki są kategorycznie do odczytu i zapisu, a także jako kombinacja.

Użytkownik zazwyczaj otrzymywał wynik za szybkość odczytu i zapisu wraz z wynikiem zwanym wynikiem globalnym. Większy wynik oznacza lepszy stan dysku SSD. Istnieje funkcja o nazwie „Copy Benchmark”. Ta funkcja umożliwia użytkownikowi umieszczanie plików o większym rozmiarze w utworzonych folderach. Można obliczyć całkowitą prędkość operacji odczytu i zapisu.

Ponieważ test AS SSD Benchmark nie musi być instalowany, zawsze można zapisać konfigurację na zewnętrznym urządzeniu USB i uruchamiać oprogramowanie w dowolnym momencie. Oprogramowanie rzuci światło na złożoność dysku, a także pomoże Ci ocenić wydajność. Oprogramowanie jest bezpłatne i przenośne, jak wspomniano powyżej.

 1. CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo to bezpłatne oprogramowanie służące do sprawdzania stanu dysku SSD. Oprogramowanie poinformuje Cię o stanie wielu rzeczy na dysku SSD. Za pomocą tego oprogramowania można określić wydajność monitorowania, raportowania i analizy. Jest również znane jako narzędzie SMART (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology). Może również informować o innych rzeczach, takich jak aktualna temperatura i stan zdrowia (wydajność i optymalizacja).

Na pulpicie nawigacyjnym na ekranie zostanie wyświetlona lista różnych aktualnych danych systemowych. Rzucając okiem na tę listę, możesz dowiedzieć się, czy coś działa na Twoją korzyść, czy nie. Możesz określić, czy sprawy nie układają się tak, jak chcesz.

Dostępne są ustawienia, w których można ustawić alerty. Te alerty powiadomią Cię, gdy coś pójdzie nie tak w systemie. Istnieją opcje ustawienia ostrzeżenia, albo za pomocą ostrzeżenia dźwiękowego, albo możesz wybrać otrzymywanie ostrzeżeń pocztą. Jeśli chcesz odświeżać dane w regularnych odstępach czasu, możesz to również zrobić. Możesz wybrać interwał, a dane będą odświeżane za każdym razem po tym interwale. Możesz zdecydować o czasie oczekiwania przed otwarciem programu przy starcie. Istnieje funkcja automatycznego wykrywania, użytkownik może ją włączyć lub wyłączyć, w zależności od swoich preferencji. Dla użytkownika dostępne są inne konfiguracje.

Dzięki temu możesz łatwo określić pewne wartości wydajności, patrząc na interfejs. Jeśli spojrzysz na górę interfejsu, znajdziesz stan zdrowia, a także temperaturę. Jeśli spojrzysz na dół, zobaczysz wartości do monitorowania, raportowania i analizy w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie nie ma świetnego przyjaznego dla użytkownika interfejsu. Użytkownik musi być osobą techniczną do obsługi oprogramowania. Zaskakujące jest, że nie znalazłeś żadnego wsparcia przy rozwiązywaniu zapytań. Najlepszym sposobem byłoby przejście do trybu online i znalezienie pomocy, a następnie rozpoczęcie obsługi oprogramowania. Aby zinterpretować dostępne dane, musisz być również sprawny technicznie. W przeciwnym razie nie miałoby sensu używać tego oprogramowania dla zwykłego lub niebędącego osobą techniczną.Potrzebowałbyś więc trochę wiedzy, aby obsługiwać oprogramowanie, aby również móc zrozumieć wyświetlane dane.

CrystalDiskInfo jest również używany do monitorowania wydajności dysków twardych. Oprogramowanie ma obie wersje; jeden, który można zainstalować, a drugi jest przenośny.

 1. Życie SSD

SSD Life to oprogramowanie, które może określić żywotność dysku SSD. To oprogramowanie ma świetną opcję, która może utworzyć kopię zapasową wszystkich danych, zanim dysk ulegnie awarii lub umrze. SSD Life przeprowadza test i przekazuje dane w czasie rzeczywistym. Ma możliwość poinformowania Cię o wszelkich poważnych problemach występujących na dysku. Dysk SSD Life działa również, jeśli nie jest zainstalowany, ponieważ jest również dostępny w wersji przenośnej.

SSD Life ujawni informacje o zapisanych danych na dysku. Możesz również znaleźć informacje dotyczące danych odczytanych z dysku. Dane, które zostaną pobrane, będą dotyczyły całego okresu eksploatacji dysku. Możesz także określić pojemność dysku, jego część wykorzystywaną i niewykorzystaną. Dzięki temu będziesz mieć pojęcie o wydajności dysku, a także o stanie, jak dobrze działa. Dowiesz się, w jakim stopniu dysk się zużył i podarł. Więc w podobnych warunkach pracy będziesz w stanie ocenić wydajność i żywotność. Możesz również uzyskać dane dotyczące liczby godzin pracy dysku SSD do daty. Możesz także kopać dalej, aby poznać szczegóły, które mają charakter techniczny, takie jak obsługa TRIM, którą Twój dysk ma lub nie.

Użytkownik prawdopodobnie nie będzie miał kontroli nad ustawieniami i dlatego będzie mógł uzyskać tylko istotne informacje o napędzie. Oprogramowanie zdecydowanie polecamy użytkownikom, którzy myślą o zakupie używanego dysku SSD. Dlatego przed wypłaceniem pieniędzy zawsze możesz przeprowadzić niezbędne testy za pomocą SSD Life. Dzięki testom uzyskasz lepszy obraz stanu dysku i podejmiesz mądrą decyzję o zakupie. Dzięki długowieczności oprogramowanie powie Ci, jakiego typu dysku SSD używasz.

Na podstawie uzyskanych informacji możesz podjąć zalecane działania korygujące lub zapobiegawcze, aby jeszcze bardziej ulepszyć jazdę. SSD Life jest kompatybilne z większością dysków dostępnych na rynku. Dyski takie jak Vertex i nowe modele Intela są w pełni kompatybilne z SSD Life. Zgodność z SSD Life również została potwierdzona przez inne marki, takie jak OCZ i Kingston.

 1. Samsung Magician

Samsung Magician to oprogramowanie stworzone do kontrolowania wydajności dysku SSD i regularnego kontrolowania go. Więc jeśli używasz Samsung Magician, prawdopodobnie będziesz mieć informacje o systemie wraz z dyskiem SSD.

Oprócz informacji, które otrzymujesz od systemu użytkownika, możesz również skorzystać z niektórych funkcji, które pozwolą Ci zarządzać występem. Użytkownik będzie mógł zwiększyć wydajność poprzez optymalizację. Optymalizacja systemu operacyjnego dla określonych ustawień odbywa się automatycznie. Użytkownik może również wykonać test porównawczy, aby uzyskać najlepszą wydajność. Jeśli są dostępne aktualizacje oprogramowania sprzętowego, użytkownik zostanie od czasu do czasu powiadomiony przez oprogramowanie.

Oprócz tych funkcji istnieją inne dodatki, które pomogą użytkownikowi lepiej zrozumieć dysk SSD. Funkcja o nazwie SecureErase daje użytkownikowi możliwość wyczyszczenia wszystkich danych na dysku w mniej niż sześćdziesiąt sekund. Jak już wspomniano, istnieją powiadomienia o ostatnich aktualizacjach, a ponadto będziesz wiedzieć, czy aktualizacje zostały uwzględnione przez oprogramowanie, czy nie. Oprogramowanie może nawet określić wydajność innych podłączonych urządzeń, oprócz dysków SSD. Samsung Magician może działać dobrze ze wszystkimi wersjami dysków SSD Samsung. Oprogramowanie może poprowadzić Cię przez część ustawień i nie wydaje się być trudne w użyciu.

Nowa wersja Samsung Magician ma świetny interfejs użytkownika. Projekt wygląda całkiem nieźle i jest dość prosty w użyciu. Zwłaszcza początkujący, którzy w innym przypadku uznaliby, że oprogramowanie jest bardzo trudne w obsłudze innych podobnych programów na rynku, będzie to łatwe. Dzięki temu oprogramowaniu możesz pomyśleć o rozwiązywaniu problemów związanych z wydajnością, pojemnością pamięci, długowiecznością i niezawodnością. Możesz skorzystać z trybów takich jak hibernacja, jeśli chcesz uzyskać dodatkową prędkość i dodatkową pojemność.

Możesz dostosować wiele dostępnych ustawień do swoich potrzeb. Dla niektórych może to być szybkość, dla innych może to być pojemność. W zależności od tego, czego dokładnie potrzebujesz, możesz kontrolować ustawienia i sprawdzać wydajność. Dostępne są ustawienia, które pomogą Ci również w zużyciu energii. Możesz także przywrócić system do ostatnich najlepszych ustawień; używając opcji Przywracanie systemu. Zasadniczo istnieją profile, w których użytkownik może wybrać to, czego chce, a także może spersonalizować, jeśli standardowy profil nie spełnia jego wymagań.

 1. Zestaw narzędzi Intel Solid-State Drive

Intel Solid-State Drive jest dostarczany z zestawem narzędzi, który jest bardzo prosty w obsłudze i użytkownik może być regularnie aktualizowany. Użytkownik ma również możliwość zbierania śmieci. Istnieje zautomatyzowany proces wyrzucania elementów bezużytecznych, który może być uruchamiany w regularnych odstępach czasu poprzez planowanie. Jest to ulga dla różnych użytkowników, ponieważ poprzednia wersja w ogóle nie miała tej funkcji.

Jeśli używasz dysku SSD firmy Intel, wydajność można zwiększyć dzięki funkcji przycinania. Intel Solid-State Drive pozwoli Ci także w większym stopniu dostosować ustawienia. Użytkownik może zmieniać ustawienia, zmieniając wartości różnych parametrów. Zwykle użytkownik chciałby mieć większą wydajność z dysku SSD lub zmniejszyć zużycie energii. Oprócz tych punktów, użytkownik może być również kimś, kto chciałby, aby dysk SSD Intel działał przez dłuższy okres, co jest długowiecznością. Mając na uwadze te czynniki, użytkownik może spróbować bawić się ustawieniami.

Kondycję funkcji SMART można ocenić wraz z czasem pozostałym do zakończenia życia dysku SSD. Można przeprowadzić testy odczytu i zapisu, a prędkości można bardzo łatwo określić w krótkim czasie.

 1. Gotowy na SSD

SSD Ready to oprogramowanie używane w systemie Windows do optymalizacji dysków SSD. SSD Ready poinformuje użytkownika o wydajności i zapisie na dysku SSD. W oparciu o zachowanie użytkownika oprogramowanie oceni również żywotność dysku SSD. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, do kiedy dysk SSD, którego używa, może wytrzymać.

Dzięki temu SSD Ready dostarczy dane o dyskach, a także będzie w stanie zwiększyć wydajność poprzez optymalizację. Użytkownik ogólnie chciałby również, aby ta funkcja poprawiła stan zdrowia dysku SSD, którego obecnie używa. Dostępne są dwie wersje oprogramowania, darmowa i płatna. Ta bezpłatna informuje użytkownika o liczbach związanych z wydajnością i długowiecznością. Płatny pomoże ci zoptymalizować rzeczy pod kątem ulepszenia twojego dysku SSD.

W celu oceny użytkownik może wybrać dowolną partycję lub może również wybrać wiele partycji. SSD Ready będzie pobierać dane w czasie rzeczywistym dla użytkownika dotyczące odczytów i zapisów. Znajdzie również ilość aktualnie zapisywanych danych. Zaleca się, aby użytkownik wziął wszystkie partycje do oceny, aby uzyskać najlepszy wynik. Użytkownik powinien monitorować dysk przez około 120 minut, aby uzyskać odpowiednie informacje o żywotności dysku SSD. Jeśli użytkownik chce uzyskać dokładniejsze informacje, może to potrwać około miesiąca lub krócej. Użytkownik może albo zaczekać na cały proces, albo określić jego żywotność w środku testu.

Na podstawie wyników użytkownik może podjąć odpowiednią decyzję, jeśli czas pozostały do ​​wygaśnięcia dysku SSD jest zbyt krótki, można zbadać opcję zakupu następnego. Jeśli sprawa jest inna, zawsze możesz usiąść na tylnym siedzeniu i przestać się martwić.

 1. SSD Tweaker

SSD Tweaker to oprogramowanie dla systemu operacyjnego Microsoft Windows i zawiera funkcje, które pomogą zoptymalizować dysk SSD, którego aktualnie używasz. Interfejs użytkownika tego oprogramowania nie jest zbyt skomplikowany i łatwo się z nim dogadać. Za pomocą kilku kliknięć użytkownik jest w stanie zoptymalizować i odzyskać wydajność dysku SSD. Wraz z oprogramowaniem dostępna jest opcja `` Przywracania systemu '', która zapobiega niekorzystnym scenariuszom i utracie danych w przypadku, gdy użytkownik chce przejść do wcześniej najlepszych ustawień dysku SSD.

Istnieje mnóstwo funkcji, które mogą pomóc w optymalizacji dysku SSD. Możesz skorzystać z ustawień hibernacji, aby uzyskać lepsze zużycie energii. Możesz także zoptymalizować Trim, zmieniając określone ustawienia. Funkcja gwiazdy oferowana przez SSD Tweaker to „Auto Tweak”. Poprawianie rozpocznie się od polecenia użytkownika jednym kliknięciem. Ta funkcja oszczędza Ci bólu głowy, jeśli nie interesujesz się szczegółami technicznymi i irytuje Cię wykonywanie zbyt wielu poleceń. Możesz więc usiąść zrelaksowany jednym kliknięciem i obserwować, jak SSD Tweaker wykonuje całą akcję za Ciebie.

Oprogramowanie może działać razem z wieloma wersjami firmy Microsoft, takimi jak Windows 7, Windows 8, Windows Vista i Windows XP. SSD Tweaker ma płatną wersję dla osób, które chcą większej kontroli i ustawień, takich jak optymalizacja przycinania i inne usługi systemu Windows. Darmowa wersja będzie zawierała podstawowe funkcje, takie jak Przywracanie systemu i zarządzanie dużymi plikami pamięci podręcznej.

 1. Tweak SSD

Tweak SSD, oprogramowanie obecnie dostępne na rynku dla wersji MS-Windows. Tweak SSD ma dwie wersje; one to podstawowa wersja, która jest bezpłatna. Druga wersja to wersja płatna, która zapewnia dodatkowe funkcje. Możesz pobrać wersje ze strony internetowej.

Oprogramowanie pozwala na dostrojenie i odczytanie statusu w bardziej zrozumiały sposób za pomocą miernika wskazującego stan optymalizacji. Miernik jest dostępny w trzech kolorach; górny kolor jest zielony, wskazując najlepszą formę dysku SSD. Poniżej zielonego znajduje się pomarańczowy kolor oznaczający średni stan zdrowia. Ostatni kolor to czerwony, co wskazuje na zły stan zdrowia i może wymagać podjęcia niezbędnych działań.

Oprogramowanie podpowie Ci najlepsze ustawienia, które można zastosować w celu uzyskania najlepszej wydajności, w oparciu o stan dysku SSD. Ustawienia są dostępne po jednym kliknięciu, a wszystko jest skonfigurowane tak, jak chcesz.

Inne oprogramowanie, które można polecić do sprawdzania i zwiększania wydajności SSD: -

 • Narzędzia Smart Mono

 • SSD Fresh

 • Biurko ATTO

 • Kowadło

 • Przepustowość dysku

 • OCZ Toolbox

 • Disk Mark

 • Asystent partycji AOMEI.