Top 12 najlepszych narzędzi do analizowania miejsca na dysku dla systemu Windows 10

Codziennie mamy do czynienia z danymi na naszych komputerach, a wszystkie te dane są przechowywane w plikach i folderach. Komputery są zbudowane w taki sposób, że wykonują wszystko metodycznie, organizując dane w określonych kategoriach, np. W folderach, które są zapisywane na dysku lokalnym. Jednak przy coraz większej liczbie pobieranych gier i treści multimedialnych dysk twardy zostaje nasycony danymi. Krótko mówiąc, zajmuje większość miejsca na dysku, spowalniając w ten sposób komputer.

Ponieważ pliki są dodawane codziennie do systemu, zamiast przechowywać je na dysku i zatykać miejsce, lepiej jest wyczyścić miejsce na ważniejsze dane. W tym celu potrzebny byłby wydajny analizator miejsca na dysku, który może przeprowadzić skanowanie, zlokalizować takie dane i przedstawić je w celu łatwego zrozumienia. Może pobierać wszelkiego rodzaju dane, w tym pliki, filmy, pliki instalacyjne aplikacji i nie tylko, usuwając w ten sposób miejsce na dysku.

Oto niektóre z najlepszych analizatorów miejsca na dysku, które mogą pomóc w efektywnym zwolnieniu miejsca na dysku twardym.

TreeSize Free

Wielkość drzewa min

Jeśli szukasz prostej alternatywy ze zgrabnym interfejsem, TreeSize Free może być najlepszym rozwiązaniem. Szybko i bez wysiłku zbiera wszystkie szczegóły dotyczące pozostałego użytecznego miejsca na dysku twardym. Oprogramowanie kontroluje wszystkie działania, niezależnie od tego, czy jest to widok szczegółowy, czy program kafelkowy.

Możesz go również używać na smartfonach i urządzeniach mobilnych, uzyskując dostęp do menedżera pamięci z menu kontekstowego folderu lub dysku. Następnie pokazuje rozmiar katalogu wraz z rozmiarem wszystkich podkatalogów. Ponadto uruchamia również skanowanie dysków sieciowych i dysków w chmurze, które są lokalnie zintegrowane. Co najważniejsze, można go zainstalować w wielu innych językach międzynarodowych oprócz niemieckiego i angielskiego.

Cena: bezpłatnie

SpaceMonger

Space Monger min

SpaceMonger pomaga zwolnić miejsce na dysku twardym w komputerze, a także udostępnioną pamięć sieciową. Może uruchomić skanowanie lub zmapować system, sieć i magazyn w chmurze OneDrive, jednocześnie zarządzając nimi wszystkimi. Ponadto umożliwia kopiowanie danych, przenoszenie plików, a nawet usuwanie ich w celu zwolnienia miejsca na dysku. Możesz również szybko wyszukiwać nieporęczne pliki i foldery, korzystając z wizualizacji mapy drzewa.

Co więcej? Wyszukuje również pliki na podstawie rozmiaru i typu, a także według dowolnych własnych kryteriów przy użyciu elastycznego wyszukiwania. Możesz także wyczyścić dysk na podstawie skutecznie utworzonych list plików.

Cena: bezpłatnie

WinDirStat

Windirstat Min

To oprogramowanie do analizy tempa dysku nie tylko pomaga przeglądać wykorzystanie danych, ale także podwaja się jako narzędzie do czyszczenia dla różnych wersji systemu Windows. Po uruchomieniu program odczytuje całe drzewo katalogów za jednym zamachem, po czym wprowadza drzewo katalogów w trzech wygodnych widokach:

  • Lista katalogów, które są podobne do widoku drzewa Eksploratora Windows, jest jednak klasyfikowana według rozmiaru pliku lub rozmiaru poddrzewa.
  • widok mapy drzewa, który błyskawicznie przedstawia całą zawartość katalogu w drzewie katalogów.
  • lista rozszerzeń, które działają jako nagłówki, wskazując dane związane z typami plików.

Każdy plik jest oznaczony kolorowym prostokątem na mapie drzewa, a obszar każdego z prostokątów odpowiada rozmiarowi pliku. Rozmieszczenie prostokątów (plików) pomaga katalogom uformować więcej prostokątów zawierających pliki i podkatalogi. To sprawia, że ​​ich powierzchnia jest równoważna rozmiarowi poddrzew. Krótko mówiąc, każdy kolor reprezentuje każdy plik lub prostokąt wskazany na liście rozszerzeń.

Cena: bezpłatnie

CCleaner

Jeśli zamierzasz wyczyścić śmieci z dysku twardego, pierwszą opcją może być CCleaner. Ten analizator przestrzeni dyskowej może łatwo wyczyścić przestrzeń dyskową lub może również uruchomić w pełni zautomatyzowaną konserwację komputera. Występuje w dwóch wersjach, standardowej (bezpłatnej) i płatnej. Wersja standardowa zwalnia przestrzeń dyskową, zwalnia Twoje działania online i aktualizuje system, aby przyspieszyć.

Wersja płatna oferuje wszystkie funkcje dostępne w wersji bezpłatnej i zaawansowanych. Jest wyposażony w potężne funkcje automatyzacji, które pomagają oczyścić komputer, zapewniając jednocześnie szybkość i bezpieczeństwo.

Cena: dostępna bezpłatna wersja; wersja pro wyceniona na 19,95 USD

Wise Disk Cleaner

To kolejne świetne narzędzie do analizy pamięci masowej, które oferuje bezpłatne czyszczenie i defragmentację. Czyści wszystkie niechciane dane, przeglądarki i nadmiarowe pliki systemu Windows. W tym samym czasie defragmentuje również dysk twardy. Czyści wszystkie niechciane lub tymczasowe pliki, które blokują przestrzeń dyskową komputera. Pomaga to przyspieszyć działanie systemu.

Ponadto usuwa wszelkie działania online, pliki cookie i historię przeglądarki Chrome, Internet Explorer, Safari, Firefox i Opera. Zasadniczo czyści wszelkie pozostałości utworzone przez system Windows i inne aplikacje. Program koncentruje się również na wydajności komputera poprzez defragmentację. Jako bonus umożliwia również ustawienie automatycznego czyszczenia dysku na codzienne, cotygodniowe lub miesięczne w zależności od wymagań.

Co najważniejsze, jest to całkowicie bezpłatne oprogramowanie i wolne od wirusów.

Cena: bezpłatnie

SpaceSniffer

To kompaktowe oprogramowanie pomaga znaleźć sposób umieszczenia plików i folderów na dysku twardym. Używa formatu widoku mapy drzewa, oferując natychmiastowy wgląd w rozmieszczenie dużych plików i folderów w systemie. Program skanuje również dysk, aby sprawdzić sytuację wewnątrz. Wystarczy raz kliknąć, a na wybranym elemencie wyświetlą się wszystkie szczegóły treści.

Jeśli szukasz szczegółowych informacji, musisz kontynuować wybieranie elementów, a będą one odpowiednio wyświetlać wszystkie wymagane szczegóły. Aby zobaczyć małe foldery w większym widoku, wystarczy dwukrotnie kliknąć na nim, a widok maksymalnie powiększy się. Ponadto, aby dowiedzieć się, dlaczego nie ma już wolnego miejsca na nośniku, po prostu wpisz typ pliku w opcji filtru i naciśnij Enter. Aby sprawdzić analizowane pliki, pozwala je oznaczyć.

Cena: bezpłatnie

Wiztree

Wiztree to przenośny analizator miejsca na dysku, który pomaga szybko znaleźć pliki i foldery na dysku twardym. To szybkie narzędzie nie tylko odczytuje MFT (Master File Table) bezpośrednio z dysków twardych w formacie NTFS, ale pomaga znaleźć nawet większe pliki na dysku, które zajmują najwięcej miejsca. W widoku mapy drzewa można również znaleźć duże pliki i grupę małych plików.

Chociaż możesz szybko znaleźć pliki za pomocą nazw lub symboli wieloznacznych, możesz także uporządkować całą zawartość dysku twardego według rozmiaru folderu, a także usunąć pliki i foldery. Pozwala wyeksportować szczegóły pliku do CSV, umożliwia skanowanie wszystkich typów systemów plików na dyskach twardych, takich jak NTFS, sieć, FAT itp. I wiele więcej.

Cena: bezpłatnie

JDiskReport

To narzędzie pomaga sprawdzić dokładną ilość miejsca na dysku zajmowaną przez pliki i katalogi. Ponadto możesz również wykryć wszelkie nieaktualne pliki i foldery na dysku. Program skanuje dyski i napędy w celu wyszukania wszystkich danych, a następnie gromadzi je i przedstawia w postaci wykresów zbiorczych i tabel szczegółowych.

Oprogramowanie jest dostarczane bez reklam, jest bezpłatne i dożywotnie. Jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi platformami, w tym Mac, Windows i Linux.

Cena: bezpłatnie

FolderSizes

Lepiej zarządza wykorzystaniem miejsca na dysku. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do analizy miejsca na dysku, które pomaga sprawdzić wszelkiego rodzaju urządzenia pamięci masowej, do których ma dostęp komputer hosta. Mogą to być udziały sieciowe, dyski lokalne, pamięć masowa podłączona do sieci i nie tylko. Oferuje dynamiczny i interaktywny szczegółowy raport w widoku kolumnowym, oferujący szczegółowe informacje na temat zajmowanego miejsca na dysku.

W miarę kontynuowania skanowania można również wyświetlić alokację elementów w systemach plików. Ponadto generuje raporty oparte na plikach w różnych kategoriach lokalnych i sieciowych systemów plików. Poza tym, od silnej prezentacji woluminów lokalnych i sieciowych ze zintegrowanymi raportami trendów, opcja lokalizowania różnych systemów plików dla plików i folderów według nazwy, wieku, rozmiaru, atrybutów, właściciela itp. Po skanowanie i przeglądanie różnych kategorii lokalnych i zdalnych systemów plików w wiele wątków w tym samym czasie lub tworzenie wysoce konfigurowalnych analiz z określonymi wymaganymi szczegółami, ma wiele do zaoferowania.

Cena: 14-dniowy bezpłatny okres próbny; aktualizacja zaczyna się od 60 USD za licencję pro dla jednego użytkownika

TweakNow Diskanalyzer

To kolejny świetny analizator miejsca na dysku, który jest prosty, a jednocześnie jedno z najbardziej wydajnych narzędzi do analizy rozmieszczenia plików i folderów na dysku twardym. Posiada przyjazny dla użytkownika interfejs, który jest prosty i łatwy do zrozumienia. To sprawia, że ​​jest łatwy w użyciu i może być używany od razu, bez żadnych pisemnych wskazówek. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać dysk z menu i kliknąć przycisk „Skanuj dysk”. Pozwala również na sprawdzenie procedury analizy tylko dla określonych folderów.

Kliknij przycisk „Skanuj folder”, wybierz folder do oceny lub po prostu kliknij menu rozwijane i szybko uruchom skanowanie wspólnych folderów, takich jak muzyka, zdjęcia, filmy, dokumenty itp. Program jest w rzeczywistości znany do generowania skutecznych raportów w łatwym do zrozumienia formacie. Raport można wyświetlić w widoku drzewa z prostym wykresem słupkowym, który wskazuje ilość miejsca zajmowanego przez które foldery i który folder zajmuje najwięcej miejsca.

Cena: Freeware

DiskSavvy

To narzędzie do analizy pamięci masowej nie tylko analizuje dyski, ale także skanuje udziały sieciowe, systemy NAS i biznesowe urządzenia pamięci masowej. Możesz mieć dostęp do kilku funkcji, które obejmują analizę użycia dysku i opcje kategoryzacji plików, które pomagają uzyskać wgląd w to, jak wykorzystywane jest miejsce na dysku, w jaki sposób zapisywane są raporty i wykonywane są operacje zarządzania plikami.

Jeśli więc chcesz zobaczyć więcej niż tylko dane z rozmiarem, możesz użyć specjalnych filtrów, które umożliwiają przeglądanie danych za pomocą przydatnej klasyfikacji. Na przykład możesz przeglądać na podstawie kategorii, takich jak czas utworzenia, rozszerzenie, nazwa użytkownika, czas dostępu i inne.

Cena: dostępna bezpłatna wersja; zaczyna się od 50 $

Disk Analyzer Pro

Disk Analyzer Pro pomaga wyczyścić pamięć na dysku twardym podczas tworzenia struktury plików w systemie Windows. Zarządza również inteligentnie wykorzystaniem miejsca na dysku, poprawiając w ten sposób miejsce na dysku twardym. Podczas analizy dysku twardego pobiera on dane dotyczące wykorzystania przestrzeni dyskowej i wyświetla rozmiar pliku, liczbę i procent. Program pomaga zlokalizować większe pliki i foldery, a także wszelkie usunięte lub zbędne pliki, aby zwolnić dane. Pomaga to odzyskać użyteczne miejsce na dysku, jednocześnie zachowując miejsce na dysku w uporządkowany sposób.

Oprogramowanie zarządza również wykorzystaniem miejsca na dysku, klasyfikowanym według rozmiaru pliku, typu, daty, własności i atrybutów. Możesz teraz zagłębić się, aby sprawdzić, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku. Umożliwia także wyszukiwanie niepotrzebnych plików przy użyciu własnych parametrów wyszukiwania. Co więcej? Możesz nawet usunąć tymczasowe lub niepotrzebne pliki, które blokują miejsce na dysku. Co najważniejsze, możesz znaleźć największe pliki i foldery, a nawet te nieaktualne, które za darmo zajmują dużo miejsca na dysku twardym. Możesz również mieć możliwość natychmiastowego usunięcia tych plików, dzięki czemu przestrzeń dyskowa stanie się wolna od bałaganu.

Cena: dostępna bezpłatna wersja; upgrade zaczyna się od 39 $ za licencję biznesową

Wniosek

Chociaż obecnie istnieje wiele takich analizatorów miejsca na dysku, są to najlepsze, które mogą pomóc szybko i skutecznie zwolnić miejsce na dysku. Dysk twardy jest jedną z najbardziej zaniedbanych części systemu i nie zdajemy sobie sprawy z jego wagi, dopóki system nie zacznie działać wolno. Biorąc pod uwagę, że codziennie używamy naszych komputerów, powinniśmy upewnić się, że raz po raz uruchamiamy skanowanie w poszukiwaniu niechcianych i nadmiarowych plików, aby pomóc systemowi działać płynnie. Wybierz więc jeden z najlepszych analizatorów miejsca na dysku i spraw, aby system działał szybciej.