Jak utworzyć wirtualny dysk twardy w systemie Windows 10

Wszyscy mamy partycjonowane fizyczne dyski twarde w naszym systemie. Ale czym różni się VHD (wirtualny dysk twardy) od fizycznego dysku twardego? Proszę bardzo. Dyski VHD są używane głównie jako dyski twarde maszyn wirtualnych. Całkowicie naśladują to, co mają dyski twarde w naszych komputerach. VHD również mają taką samą strukturę katalogów, która składa się z plików i folderów oraz partycji dysku. Jeśli ma taką samą strukturę, możesz się zastanawiać, dlaczego w takim razie potrzebujesz oddzielnego dysku VHD! Jeśli Microsoft uruchomił taką funkcję, to musi być w tym coś specjalnego.

Dyski VHD można łatwo zarchiwizować i umożliwiają one tworzenie woluminów dynamicznych, dzięki czemu nie trzeba całkowicie przydzielać miejsca na dysku. W tym celu nie ma potrzeby partycjonowania dysku twardego, a dostęp do nich można uzyskać za pośrednictwem sieci lokalnych. Również po utworzeniu dynamicznego dysku VHD i zainstalowaniu systemu operacyjnego dostępne są opcje podwójnego rozruchu. Ponieważ są dynamiczne, nie trzeba dla nich przydzielać dużo miejsca, a także całą przestrzeń można odzyskać po usunięciu pliku kontenera VHD.

Masz ochotę stworzyć taki dla siebie? Pozwól, że przeprowadzę Cię przez etapy tworzenia dysku VHD.

Kroki tworzenia wirtualnego dysku twardego w oknie 10

KROK 1 - Otwórz  aplikację Narzędzia administracyjne w swoim systemie Windows 10, wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania.

Zrzut ekranu (224)

KROK 2 - Po otwarciu w Panelu sterowania , w prawym okienku znajdziesz opcję zatytułowaną Skrót do zarządzania komputerem . Kliknij go dwukrotnie.

Zrzut ekranu (225)

KROK 3 - Rozwiń opcję o nazwie Storage znajdującą się w lewym panelu uruchamianego okna, a znajdziesz opcję o nazwie Zarządzanie dyskami . Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Utwórz VHD .

Zrzut ekranu (226)

KROK 4 - Gdy to zrobisz, zobaczysz, że wyskakuje okno o nazwie Utwórz i dołącz VHD . Pod opcją Lokalizacja znajduje się pole tekstowe .

Kliknij przycisk Przeglądaj i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać plik VHD.

Lokalizacja Vhd 1

Teraz wybierz folder, w którym chcesz przechowywać plik VHD.

Nazwa folderu Vhd 1 min

Możesz również wybrać rozmiar VHD, zmieniając liczbę obok rozmiaru wirtualnego dysku twardego . Rozmiar domyślnie zostanie ustawiony w GB. W razie potrzeby można ją zmienić na MB (megabajty) lub TB (terabajty).

Uwaga: - Musisz mieć 1 GB wolnego miejsca na dysku, na którym zapisałeś folder VHD, jeśli wybierzesz 1 GB jako rozmiar wirtualnego dysku twardego.

Masz również dwie opcje tworzenia wirtualnego dysku twardego: -

  • Stały rozmiar (przydziela stały rozmiar wirtualnego dysku twardego, który wybrałeś)
  • Dynamicznie się rozwija (nie przydziela natychmiast wybranego rozmiaru, ale rośnie do przydzielonego rozmiaru, w miarę wzrostu rozmiaru).

Zrzut ekranu (236)

W moim przypadku wybrałem ścieżkę „S: \ syslab \ vhd.vhd” do przechowywania odpowiedniego pliku VHD i ustawiłem jego rozmiar na 1 GB.

KROK 5 - Wybierz opcję Dynamicznie rozszerzany lub Stały rozmiar jako typ wirtualnego dysku twardego i kliknij przycisk OK.

KROK 6 - Po wykonaniu powyższych czynności, po prawej stronie okna znajdziesz utworzony wirtualny dysk twardy. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Inicjalizuj . Pomaga to w tworzeniu nowych woluminów na dysku.

Zainicjuj dysk min

Uwaga: - Zalecane jest wybranie MBR (główny rekord rozruchowy).

KROK 7 - Kliknij OK w wyświetlonym komunikacie ostrzegawczym. Wróć do utworzonego dysku, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję   Nowy prosty wolumin.

Zrzut ekranu (238)

Otworzy się kreator Simple Volume i będziesz musiał kliknąć przycisk Next, aby zmodyfikować ustawienia.

Zrzut ekranu (239)

KROK 8 - Wybierz rozmiar wolumenu, który chcesz mieć i kliknij ponownie przycisk Dalej. Wybrałem opcję, która była ustawiona domyślnie.

Zrzut ekranu (240)

KROK 9 - W następnym oknie, które się pojawi, wybierz literę dysku, za pomocą której możesz nazwać wolumin. Gdy skończysz, wybierz przycisk Dalej .

Zrzut ekranu (241)

Zdecydowałem się nazwać dysk jako P.

KROK 10 - We wszystkich pozostałych oknach kliknij przycisk Dalej, aby przejść do ich domyślnych opcji.

Wybierz formatowanie nowej partycji.

Na koniec kliknij przycisk Zakończ w ostatnim oknie kreatora Simple Volume.

Zrzut ekranu (242)

KROK 11 - Nowy VHD utworzony w narzędziu Zarządzanie dyskami i to samo będzie widoczne również w Eksploratorze plików. Teraz całkowicie skończyłeś z całym procesem jego tworzenia.

Zrzut ekranu (244)

KROK 12 - Ilekroć chcesz odmontować dysk i odzyskać miejsce w pamięci systemu, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy właśnie utworzony VHD w Eksploratorze plików Kliknij opcję Wysuń. VHD zostanie teraz usunięty.

Zrzut ekranu (245)

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się przydatny. Wypróbuj to.!