Jak zakończyć procesy w systemie Windows 10 za pomocą Taskkill

Często zdarza się, że strona przestaje odpowiadać, program robi się błędny itp. Dzieje się tak, gdy nie ma innej możliwości, jak tylko zakończyć zadanie i ponownie uruchomić program. Niezależnie od tego, czy uruchamiasz Menedżera zadań za pomocą paska zadań, czy naciskasz Ctrl + ALT + DEL na klawiaturze, kliknij Zakończ zadanie i gotowe.

Czasami jednak wyjście z zawieszonej strony może zająć trochę czasu. W takim przypadku najlepszym sposobem jest zabicie procesu za pomocą Taskkill. To ukryta, ale niezwykle skuteczna metoda zabijania nawet najbardziej upartych procesów w systemie Windows 10.

Zobaczmy, jak wykonać to polecenie.

Jak zabijać procesy w systemie Windows 10 za pomocą TaskKill

Krok 1: Kliknij ikonę Windows na pulpicie i wpisz Wiersz polecenia w polu wyszukiwania. Kliknij wynik prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator .

Wpisz Wiersz polecenia, kliknij prawym przyciskiem myszy na wynik, kliknij Uruchom jako administrator, aby otworzyć wiersz polecenia

Krok 2: Na Command Prompt , zapisu tasklist i hit Enter , aby otworzyć listę aktualnie uruchomionych programów. Ta lista jest podobna do tej, którą widzisz w Menedżerze zadań . Lista jest starannie podzielona na kategorie: nazwa obrazu, nazwa sesji PID, numer sesji i użycie pamięci .

Wykonaj listę zadań Lista programów

Krok 3: Teraz po prostu przewiń listę i zanotuj nazwę obrazu PID .

Taskkill / IM notepad.exe / F

Tutaj próbujemy zamknąć notatnik.

* Uwaga - / IM odnosi się do nazwy obrazu, a / F odnosi się do siły, co oznacza, że ​​wymuszasz zakończenie procesu pomimo problemów. Teraz po prostu zastąp nazwę programu, jak wspomniano w nazwie obrazu .

Wykonaj polecenie Notepad.exe Enter Notepad Closes

Krok 4: Jeśli chcesz zabić pojedynczy proces lub sekcję a procesu bez zamykania całego programu, wykonaj poniższe polecenie:

Taskkill / PID ##### / F

Tutaj używasz nazwy sesji PID zamiast ##### . To polecenie jest szczególnie przydatne, gdy otwartych jest wiele procesów o tej samej nazwie obrazu . Na przykład tutaj mamy otwartych wiele procesów o tej samej nazwie obrazu - AnyDesk.exe . Po wykonaniu powyższego polecenia zamyka wszystkie procesy na raz. Tutaj weszliśmy - Taskkill / PID 9056 / F

Nazwa sesji Pid - dowolna nazwa obrazu - wykonaj polecenie Enter

* Uwaga - wystarczy wpisać numer wymieniony w nazwie sesji PID . Wybierz tylko jedną z nazw wielu obrazów.

Krok 5: Aby poznać zaawansowane opcje, najpierw wprowadź polecenie taskkill /? i naciśnij Enter .

Wykonaj Coomand Taskkill Wykonaj polecenie z Pid

Krok 6: Teraz, jeśli chcesz zamknąć grupę programów, po prostu wykonaj poniższe polecenie z odpowiednimi identyfikatorami PID i naciśnij Enter :

TASKKILL / PID 1230 / PID 1241 / PID 1253 / T

Na przykład zamykamy tutaj AnyDesk, Notatnik i kalkulator, wtedy polecenie wyglądałoby tak:

Wykonaj polecenie Zakończ grupę programów

O to chodzi! Oszczędzaj czas i łatwo eliminuj uparte procesy.