10 najlepszych darmowych narzędzi do pomiaru wydajności dysku twardego komputera z systemem Windows 10

Dysk twardy jest kluczową częścią komputera, ponieważ przechowuje system operacyjny komputera. Zasadniczo działa jako mózg komputera. Przyczynia się również do szybkości dysku twardego. Pomimo posiadania dużej pamięci i wydajnego procesora, bez dysku twardego komputer będzie działał wolno. Jest to szczególnie widoczne podczas korzystania z internetu.

Opóźnienia komputerów wpływają również na możliwości wielozadaniowości i to właśnie jest powodem, dla którego istnieje zapotrzebowanie na dyski twarde o wysokiej wydajności. Możesz także rozważyć modernizację dysków twardych w celu zwiększenia wydajności komputera. Ale obecnie możesz sprawdzić szybkość i wydajność dysku twardego za pomocą oprogramowania do testów porównawczych. Najlepsze oprogramowanie do testów porównawczych jest zwykle bezpłatne.

Oto lista niektórych bezpłatnych narzędzi do pomiaru wydajności dysku twardego komputera z systemem Windows 10.

CrystalDiskMark

Crystalmark

CrystalDiskMark to kolejny zaufany program do testowania dysków, który szacuje prędkość sekwencyjnego odczytu / zapisu, wybiera dane testowe, obsługuje motywy i wiele języków i nie tylko. Najlepsze w oprogramowaniu jest to, że proces konfiguracji przebiega dość szybko. Nie ma wiele do skonfigurowania, z wyjątkiem katalogu głównego.

Ponadto ułatwia zapoznanie się z dyskiem twardym, dzięki czemu ma możliwość oszacowania sekwencyjnych i losowych prędkości odczytu / zapisu. Jednocześnie wyświetla użytkownikowi kompletne informacje za pomocą prostego interfejsu. Aplikacja jest niezwykle przyjazna dla użytkownika, dzięki czemu wszystkie wyniki testów są wyświetlane w głównym oknie.

Program w zasadzie zajmuje tylko kilka minut, aby przeprowadzić wszystkie testy porównawcze. Naciśnij przycisk Start po zamknięciu wszystkich aplikacji, a uzyskasz najlepsze wyniki. Co więcej? Program nie obciąża zbytnio pamięci RAM i procesora, jednak dobrze jest nie otwierać żadnych dokumentów, gdy program przeprowadza test.

Cena: bezpłatnie

Moja prędkość dysku twardego

Moja prędkość HD

My HDD Speed ​​to jedno z najlepszych bezpłatnych narzędzi do testów porównawczych dysków twardych, które śledzi prędkość i wydajność wszystkich dysków twardych w czasie rzeczywistym. Wyświetla również czynności odczytu i zapisu w małym oknie pulpitu. Narzędzie nie tylko śledzi mechaniczne dyski twarde, ale także najnowsze dyski SSD. Biorąc pod uwagę, że dyski SSD zapewniają superszybkie prędkości odczytu i zapisu, a system został niedawno uaktualniony do dysku SSD, to narzędzie wykryje również prędkość nowego sprzętu. Najlepsze jest to, że najnowsze dyski SSD są stosunkowo szybsze w porównaniu do swoich poprzedników.

Moja prędkość dysku twardego jest niewielka; jednak nowsza wersja zawiera instalator z dodatkowym oprogramowaniem i rejestracją jako opcje. Możesz odrzucić to i raczej otworzyć spakowany plik i kliknąć go. Po kliknięciu w lewym górnym rogu pulpitu otworzy się małe okno. Można to również przeciągać po ekranie. Ten wyświetlacz, który bardziej przypomina gadżet, jest umieszczony na przezroczystym tle, dzięki czemu dobrze się komponuje. jeśli twój system jest wyposażony w dwa dyski twarde, takie jak dysk rozruchowy jako SSD i duży dysk twardy podzielony na dwa kolejne dyski, narzędzie wyświetli wszystkie trzy w porządku chronologicznym. Każdy dysk jest oznaczony strzałką, która świeci się, aby wskazać, kiedy dane są odczytywane lub zapisywane na dysku.

Każdy z wierszy wskazywałby również operacje odczytu i zapisu w KB / s. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w oknie narzędzia lub na obrazie w zasobniku systemowym otwiera się menu, które umożliwia ponowne uruchomienie skanowania dysków, naprawienie szybkości odświeżania dysku twardego, a nawet Autostart w systemie Windows i tak dalej.

Cena: bezpłatnie

CPU-Z

Wydajność dysku twardego procesora Z, min

CPU-Z to bezpłatne narzędzie do pomiaru wydajności dysku twardego, które gromadzi szczegóły dotyczące niektórych głównych urządzeń w systemie, takich jak:

  • Nazwa i numer procesora, poziomy pamięci podręcznej, nazwa kodowa, proces itp .;
  • z płyty głównej i chipsetu;
  • rozmiar i typ pamięci, harmonogramy i szczegóły dotyczące modułów;
  • oszacowanie w czasie rzeczywistym częstotliwości wewnętrznej i pamięci każdego rdzenia.

Ucina wiele wyszukiwań technicznych i ręcznych oraz tworzy listę informacji przydatnych dla fanów komputerów. Interfejs jest bardzo prosty, najlepiej bez obrazów poleceń. Program oferuje bogate informacje, które wyglądają jak czytanie raportu. Chociaż opiera się na dużej ilości danych, spodoba się tym, którzy lubią dbać o szczegóły.

Od chipsetu płyty głównej po szczegóły techniczne zegara - interfejs ma siedem zakładek. Zawiera również wszystkie szczegóły dotyczące pamięci komputera, grafiki, pamięci podręcznej i SPD, które są łatwe do znalezienia. Ogólnie rzecz biorąc, narzędzie zawiera wszystkie szczegóły w tabelach zawierających wysoce techniczne nazwy i liczby w łatwym do odczytania formacie.

Cena: bezpłatnie

Test porównawczy dysku ATTO

Atto Disk Benchmark min

Oprogramowanie Disk Benchmark firmy ATTO pomaga oszacować wydajność systemu pamięci masowej, przeprowadzając szereg testów w celu określenia szybkości dysku twardego. To jedno z wiodących narzędzi stosowanych w branży, które zapewnia wydajność dysków twardych, dysków SSD i nie tylko.

W przeciwieństwie do wielu narzędzi testowych z wieloma funkcjami i bardzo skomplikowanymi aplikacjami, ATTO Disk Benchmark jest łatwy w użyciu i oferuje szybszą konfigurację. Ma prosty interfejs, a jednocześnie szczegółowe opcje pomocy ze specyfikacjami dla każdej funkcji. Wszystkie przydatne narzędzia są spakowane w jednym oknie, które pomaga przeprowadzić konfigurację przed testami w jak najkrótszym czasie.

Aby uruchomić test, musisz wybrać dysk, do którego chcesz uzyskać dostęp, rozmiar transferu, całkowitą długość, a następnie odebrać połączenie, jeśli chcesz użyć wymuszonego dostępu do zapisu i bezpośredniego wejścia / wyjścia. Po zakończeniu testu narzędzie generuje wyniki testu w profesjonalny sposób, bezpośrednio w głównym oknie. Wyniki zawierają wyczerpujący wykres i statystyki odczytu / zapisu. Co więcej, pozwala również zapisać wyniki do pliku, a nawet wydrukować. Możesz przesyłać pliki o rozmiarze od 512 KB do 8 MB i długości od 64 KB do 2 GB. Umożliwia ciągłe testowanie w trybie czasowym, a jednocześnie oferuje kilka predefiniowanych ustawień poprzez opcję I / O.

Wygenerowane raporty można zapisać lub wydrukować bezpośrednio z poziomu aplikacji. Możesz to zrobić za pomocą dedykowanego narzędzia, które pomaga otworzyć raport utworzony w przeszłości i ocenić go w locie. Ogólnie jest to jeden z najłatwiejszych sposobów pomiaru szybkości dysku twardego.

Cena: bezpłatnie

HWMonitor

Cpuid Hwmonitor Min

HWMonitor, oprogramowanie do monitorowania sprzętu, odczytuje główne czujniki stanu komputera, takie jak prędkość wentylatora, napięcie i temperatura. Narzędzie zarządza również najpopularniejszymi układami czujników, takimi jak seria ITE® IT87, większość układów scalonych Winbond® itp. Zasadniczo monitoruje ono najważniejsze statystyki komputera, w tym temperaturę różnych komponentów i istniejące napięcia wejściowe. Pomaga to zabezpieczyć maszynę przed możliwością przegrzania lub usterkami mechanicznymi.

Wszystkie dane zebrane przez oprogramowanie są przedstawiane w jednej prostej prezentacji. Ponadto, oprócz istniejących odczytów dla wszystkich twoich komputerów, pokazuje również sugerowaną najwyższą i najniższą z każdej kategorii, aby zaoferować strukturę odniesienia. Co więcej, to oprogramowanie aktualizuje również wszystkie oceny danych, które pokazuje w czasie rzeczywistym. Ogólnie rzecz biorąc, ten program nie ma wielu dodatkowych funkcji, ale robi dokładnie to, co obiecuje.

Cena: za darmo

HD Tach

Hdtach

Podczas gdy większość narzędzi testowych tworzy plik na dysku twardym i wykonuje test wewnątrz pliku, HD Tach działa nieco inaczej w porównaniu. Najnowsze dyski twarde używają metody nagrywania bitów strefowych, która pozwala na wiele prędkości odczytu w zależności od lokalizacji danych i to jest problem. Dane znajdujące się na zewnątrz dysku są stosunkowo szybsze niż dane znajdujące się wewnątrz.

Co ciekawe w HD Tach jest to, że czyta ze wszystkich sekcji dysku twardego i zapewnia średnią prędkość. Ponadto dokumentuje również prędkości odczytu do pliku tekstowego, który można zapisać w arkuszu kalkulacyjnym i na wykresie. Ułatwia to przeglądanie i odczytywanie wyników testu. Podczas gdy HD Tach wykonuje odczyt sekwencyjny, testuje również czas swobodnego dostępu do dysku (rzeczywista miara prędkości wyszukiwania).

Co więcej? To narzędzie testuje również prędkość impulsową napędu, czyli szybkość, z jaką można uzyskać dostęp do danych z wbudowanej pamięci odczytu z wyprzedzeniem napędu. To szacuje prędkość napędu i interfejs sterownika. Zarejestrowana wersja umożliwia testowanie zapisu i obsługuje system Windows NT / 2000.

Cena: za darmo do wypróbowania

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to lekkie i poręczne narzędzie do pomiaru wydajności dysku twardego, które wykorzystuje testy kopiowania i kompresji do analizy wydajności dysku SSD. To proste narzędzie testowe z przejrzystym interfejsem użytkownika, które pokazuje prędkość odczytu / zapisu wybranego dysku SSD w formie tabeli. Ponadto nie wymaga instalacji, więc nie wpływa na rejestr systemowy w żadnej formie.

Automatycznie wykrywa wszystkie dyski SSD podłączone do urządzenia, a oprogramowanie pozwala wybrać ten, który chcesz przetestować. Oferuje wiele przypadków testowych, a mianowicie, można tutaj przeprowadzić trzy testy - test „SEQ”, test 4K i obliczanie czasu dostępu do dysku SSD. Komputer pobiera wyniki szybkości odczytu / zapisu wraz z wynikiem globalnym opartym na wynikach testu.

Program jest również wyposażony w testy porównawcze kopiowania i kompresji, które mogą zapewnić jasny obraz tego, co może wykonać twój dysk SSD. Możesz również zapisać wyniki testu, eksportując dane do pliku XML lub zapisując je za pomocą opcji „Zrzut ekranu”.

Cena: bezpłatnie

Anvil's Storage Utilities

Anvil's Storage Utilities to dynamiczne narzędzie do testów porównawczych, które zostało zaprojektowane, aby zaoferować łatwy sposób oceny wydajności odczytu i zapisu dysku twardego lub dysku SSD. Narzędzie pomaga śledzić i analizować czas odpowiedzi jednostki, a także wyświetlać szczegóły systemu zebrane za pomocą WMI - Instrumentacji zarządzania Windows.

Możesz przeprowadzić test porównawczy bezpośrednio, wybierając dysk w prawym górnym rogu menu. Możesz nawet najpierw sprawdzić ustawienia, aby upewnić się, że wszystkie konfiguracje są prawidłowe. Tutaj możesz replikować poziom kompresji pliku testowego, np. Bazy danych, aplikacji lub nieskompresowany, a także sprawdzić, czy chcesz używać tego samego pliku testowego w ciągłych uruchomieniach lub tworzyć nowy za każdym razem.

Oprogramowanie pokazuje zarówno MB, jak i IOPS, czego nie ma większość równoważnych testów. Program jest wyposażony w wygodny przycisk zrzutu ekranu, który można wykorzystać do utworzenia zrzutu ekranu z wynikiem testu. Można również utworzyć opcję przeniesienia polecenia Trim do napędu.

Cena: bezpłatnie

SiSoftware Sandra Lite

SiSoftware Sandra Lite posiada atrakcyjny interfejs z mnóstwem kolorów. Narzędzia są uporządkowane w kategorie, aby ułatwić dostęp użytkownikom, takim jak konserwacja komputera, typy modułów (testy wzorcowe, sprzęt, oprogramowanie, pomoc techniczna) i konserwacja programu. Kategorie są umieszczane w każdej zakładce znajdującej się w górnej części okna, pasującej do ikon, a każda z tych zakładek oferuje dostęp do zbioru narzędzi, które są ukierunkowane.

Ponadto możesz wybierać z obszernej listy elementów, które można przetestować. Testy są uruchamiane automatycznie, bez informowania użytkownika, co jest testowane. Korzystając z listy opcji, możesz łatwo znaleźć urządzenia, urządzenia peryferyjne i procesy do przetestowania. Dzięki temu nie musisz czekać, aż oprogramowanie wykona pełny test przy użyciu całego systemu. Godne pochwały są również testy porównawcze i funkcje raportowania.

Cena: darmowe wypróbowanie; wersja pro zaczyna się od 49,99 $

Speccy

Speccy to lekki, szybki i awangardowy program informacyjny do komputera, który pomaga znaleźć zawartość komputera. Wyświetla krótkie podsumowanie lub pozwala uzyskać głęboki wgląd w każdy aspekt sprzętu komputera, abyś mógł dokonać aktualizacji lub zakupu z pełnymi informacjami. Zawiera wyczerpujące informacje na temat każdego elementu sprzętu komputerowego. Oszczędza czas, który w innym przypadku spędziłbyś na poszukiwaniu danych związanych z procesorem, płytą główną, pamięcią RAM, kartami graficznymi i nie tylko.

Wyświetla również temperatury krytycznych komponentów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można bez wysiłku zidentyfikować problemy przed ich wystąpieniem. Co więcej? Możesz również zapisać wyniki skanowania od razu jako XML, pliki tekstowe lub jako migawkę.

Cena: bezpłatnie

Chociaż w Internecie dostępnych jest mnóstwo narzędzi do testów porównawczych, nie każde z nich zapewnia najlepsze wyniki. Wybierz z powyższej listy bezpłatnych narzędzi do pomiaru wydajności dysku twardego i utrzymuj go w jak najlepszym stanie przez cały rok.