Co to jest narzędzie MsConfig w systemie Windows 10 i jak z niego korzystać

Zasadniczo system Windows, który jest tak wszechstronnym systemem operacyjnym, może napotkać różne problemy i problemy z wydajnością w trakcie działania. Większość tych problemów i problemów jest związanych z oprogramowaniem i można je łatwo rozwiązać, tylko jeśli znasz się na swoim systemie operacyjnym.

Zalecane: skróty do ustawień systemu Windows 10

Większość zaawansowanych użytkowników systemu Windows dobrze zna narzędzie MsConfig i wykorzystuje je w pełni. Narzędzie oferuje różne opcje, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów z wydajnością i innych problemów z urządzeniem. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym narzędziem, prawdopodobnie powinieneś wykonać kopię zapasową swoich danych, zanim przejdziesz dalej w proces odkrywania MsConfig i jego różnych zastosowań.

Uwaga: możesz również utworzyć ręczny punkt przywracania, jeśli jesteś nowy w tej dziedzinie, będzie to bardzo przydatne, jeśli coś pójdzie nie tak przez pomyłkę.

MsConfig jest dostępny dla wszystkich użytkowników z systemem Windows Xp lub nowszym. Jest to bardzo wszechstronne narzędzie, które może pomóc w skonfigurowaniu uruchomienia maszyny. Ponadto może być o wiele bardziej przydatny, jeśli chcesz rozwiązać problemy z wydajnością i stabilnością.

Jak uzyskać dostęp do narzędzia MsConfig?

Narzędzie MsConfig można otworzyć z pola polecenia Uruchom. Dostęp do tego można uzyskać za pośrednictwem menedżera zadań

1- Naciśnij klawisz Windows + r

2- Pole uruchamiania otworzy się.

3- To jest słynne okno poleceń Uruchom, którego używamy do otwierania różnych narzędzi w systemie Windows.

Przeczytaj: 101 Przydatnych poleceń uruchamiania

4- Wpisz in- msconfig i kliknij Uruchom lub naciśnij Enter.

msconfig

System Windows zidentyfikuje teraz wprowadzone polecenie i uruchomi powiązane z nim narzędzie, w tym przypadku MsConfig.

Po otwarciu zobaczysz okno składające się z 5 różnych zakładek.

msconfig-panel

Te karty i różne znajdujące się pod nimi opcje pomogą Ci zmienić i skonfigurować uruchamianie systemu, zdiagnozować okna pod kątem problemów i problemów z wydajnością, rozwiązać te problemy, wyłączyć i ograniczyć różne usługi, a także uruchomić główne narzędzia systemu Windows. Podsumowując, można powiedzieć, że MsConfig to mały zestaw narzędzi, który pomoże Ci utrzymać dobry stan komputera.

Wyjaśnię teraz każdą kartę i jej różne opcje oraz skutki ich zmian w systemie Windows, aby pomóc Ci zrozumieć MsConfig i wykorzystać go w pełni. Możesz poprawić wydajność swojego komputera i rozwiązywać różne problemy.

Tab. Nr. 1- Ogólne

Karta Ogólne zostanie wyświetlona domyślnie po pierwszym uruchomieniu MsConfig. Będzie miał następujące trzy opcje uruchamiania do wyboru. Te opcje uruchomią komputer w wybranym trybie przy następnym uruchomieniu.

msconfig-general

1- Normalne uruchomienie

Jest to zwykłe uruchomienie systemu Windows, w którym system operacyjny załaduje wszystkie lokalnie zainstalowane sterowniki i programy wraz z domyślnymi usługami i sterownikami.

2- Uruchomienie diagnostyczne

To uruchomienie jest podobne do uruchamiania systemu Windows w trybie awaryjnym. Możesz go użyć do sprawdzenia błędów i wyszukania stabilności, zdrowia i innych problemów z wydajnością w systemie operacyjnym, a także na komputerze. Gdy system Windows uruchomi się następnym razem, po wybraniu tej opcji, załaduje tylko domyślne podstawowe usługi i sterowniki i nic więcej. Spowoduje to pominięcie wszystkich sterowników i programów zainstalowanych lokalnie i innych firm, które mogą pomóc w ocenie i zdiagnozowaniu wydajności komputera.

3- Uruchamianie selektywne

Jest to opcja oferująca dalsze trzy możliwości. Te pola wyboru pomogą Ci przełączać różne usługi i programy startowe, które chcesz uruchomić, za pośrednictwem zakładki usług i uruchamiania. Możesz przełączać poszczególne pola wyboru w zależności od preferencji.

Tab. Nr. 2- Rozruch

msconfig-boot

To jest karta główna do kontrolowania wszystkich ustawień uruchamiania systemu operacyjnego. Ma różne opcje i pola wyboru, które mogą zmienić proces uruchamiania systemu Windows. Posiada również opcje zaawansowane, które mogą pomóc w kontrolowaniu sprzętu maszyny.

Po kliknięciu i otwarciu zakładki Boot, zobaczysz białe okienko z listą systemów operacyjnych zainstalowanych na bieżącym komputerze.

Opcje rozruchu mają różne opcje, za pomocą których możesz uruchomić system Windows w różnych trybach uruchamiania.

Możesz uruchomić system Windows w czterech różnych rodzajach trybu awaryjnego, w zależności od napotkanego błędu / problemu.

msconfig-safe-boot-windows-10

Limit czasu, określa ilość sekund, które system Windows czeka w menu rozruchu przed załadowaniem domyślnego systemu operacyjnego.

Zaawansowane opcje mogą pomóc w przełączaniu liczby procesorów, które wykorzystujesz do pracy, przy następnym uruchomieniu komputera. Możesz także ograniczyć ilość pamięci RAM, która będzie używana przez system operacyjny podczas następnego uruchomienia.

Tab. Nr. 3- Usługi

msconfig-services

Na tej karcie zostaną wyświetlone wszystkie usługi skonfigurowane do uruchamiania po uruchomieniu systemu operacyjnego.

Możesz ukryć wszystkie domyślne usługi systemu Windows, aby uniknąć zepsucia ustawień, korzystając z opcji znajdującej się w lewym dolnym rogu. Będziesz wtedy mógł zobaczyć tylko usługi stron trzecich, które są lokalnie obecne w twoim systemie operacyjnym. Wykorzystaj to na swoją korzyść i wyłącz głównych podejrzanych, którzy mogą powodować problemy ze stabilnością w systemie operacyjnym. Możesz też wyłączyć wszystkie za pomocą opcji znajdującej się w prawym dolnym rogu.

Tab. Nr. 4- Uruchomienie

msconfig-startup

Kliknięcie tej karty przekieruje Cię do Menedżera zadań. Zostaniesz przeniesiony do zakładki uruchamiania menedżera zadań, co zasadniczo oznacza, że ​​oba są takie same. Możesz go użyć do wyłączenia lub włączenia różnych programów startowych i rozwiązania problemów z niestabilnością systemu.

msconfig-startup-enable-disable

Zakładka nr 5 - Narzędzia

msconfig-tools

Po kliknięciu tej karty MsConfig wyświetli różne narzędzia i narzędzia, które można uruchomić bezpośrednio z MsConfig. Możesz przejrzeć listę narzędzi administracyjnych i wybrać to, które chcesz uruchomić, i po prostu kliknąć Uruchom. Otworzy się wybrany program lub narzędzie. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz problemy z eksploratorem plików.

Po wprowadzeniu zmian we wszystkich pięciu zakładkach będziesz musiał najpierw kliknąć Zastosuj, a następnie OK, aby upewnić się, że zmiany odniosły skutek. System Windows poprosi Cię o ponowne uruchomienie komputera, aby wszystkie zmiany odniosły skutek.

Uwaga: jeśli włączyłeś tryb bezpieczny, będziesz musiał wyłączyć go ręcznie, aby wyjść z trybu awaryjnego i normalnie uruchomić system operacyjny.

MsConfig jest zatem bardzo przydatnym i wszechstronnym narzędziem, które może pomóc w rozwiązywaniu problemów z wydajnością i konfigurowaniu uruchamiania systemu Windows.