Napraw prawe kliknięcie nie działa w systemie Windows 10

To jest krótki przewodnik, który pomoże Ci rozwiązać problem z niedziałającym prawym przyciskiem myszy w systemie Windows 10 . Kliknięcie prawym przyciskiem myszy lub gładzika w laptopie jest nieodłączną częścią komputera. Niedziałające kliknięcie prawym przyciskiem myszy w systemie Windows 10 może poważnie zakłócić działanie komputera, dlatego bardzo ważne jest, aby działał przez cały czas. Jeśli kliknięcie prawym przyciskiem myszy lub gładzika nie działa, ten przewodnik na pewno Ci pomoże.

Przyczyny braku działania prawego przycisku myszy

Może być kilka powodów, dla których kliknięcie prawym przyciskiem nie działa. W większości przypadków jest to spowodowane usterką sprzętu. Przyczyną może być uszkodzony przycisk myszy lub przycisk gładzika. Ale czasami problem może być związany z oprogramowaniem. Problemy z oprogramowaniem obejmują problemy z plikami systemu Windows, interwencję oprogramowania innej firmy, problemy ze sterownikami, nieprawidłowe ustawienia itp.

# 1 Usuń wpisy rejestru

1. Naciśnij jednocześnie klawisz Windows + R, aby otworzyć uruchomienie .

2. Wpisz w nim regedit i kliknij OK .

3. Teraz przejdź do następującej lokalizacji w edytorze rejestru.

HKEY_CLASSES_ROOT \ Directory \ Background \ shellex \ ContextMenuHandlers \

4. Usuń wszystkie pliki z wyjątkiem Nowego i Folderów roboczych

Usuń min

5. Teraz zamknij edytor rejestru i uruchom ponownie komputer

# 2 - Użyj ShellExView, aby naprawić problem z prawym przyciskiem myszy

Jeśli nie możesz naprawić problemu z niedziałającym prawym przyciskiem myszy w przypadku Clean Boot lub nie możesz znaleźć oprogramowania powodującego problem, ta metoda pomoże.

ShellExView to oprogramowanie Extention Manager dla systemu Windows. Pobierz ShellExView , a następnie uruchom go jako administrator za pomocą klawiatury. W tym celu kliknij pobrany plik, a następnie naciśnij przycisk Menu (jak pokazano poniżej) na klawiaturze, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy, i kliknij opcję  Uruchom jako administrator .

Przycisk MENU

Po uruchomieniu ShellExView pokaże wszystkie rozszerzenia stron trzecich na twoim komputerze. Aby wyświetlić tylko rozszerzenia, które mogą powodować problemy z kliknięciem prawym przyciskiem myszy, wykonaj następujące czynności:

Krok 1 : Kliknij Opcje , a następnie wybierz  Filtruj według typu rozszerzenia .

Filtruj według typu rozszerzenia

Krok 2 : Otworzą się nowe wyskakujące okienka, wybierz  opcję Menu kontekstowe i kliknij OK .

Opcje menu Conext

Krok 2 : Z listy rozszerzeń, te osoby trzecie z nich będzie podświetlony w kolorze różowym . Wybierz wszystkie rozszerzenia innych firm (podświetlone na różowo) i naciśnij czerwony przycisk w lewym górnym rogu, aby je zatrzymać.

Zatrzymaj rozszerzenie

Krok 3 : Ponownie przejdź do opcji i kliknij opcję  Uruchom ponownie Eksploratora .

Uruchom ponownie Eksploratora

Teraz sprawdź, czy problem z prawym przyciskiem myszy został rozwiązany, czy nie. Jeśli problem z prawym przyciskiem myszy nie działa w systemie Windows 10 nadal występuje, wypróbuj następną metodę.

# 3 - Wykonaj czysty rozruch, aby naprawić niedziałający prawy przycisk myszy

Istnieje możliwość, że oprogramowanie innej firmy zakłóca działanie myszy. Aby to sprawdzić, możesz spróbować wykonać czysty rozruch. Czysty rozruch zapewnia, że ​​tylko niezbędne usługi działają podczas uruchamiania komputera. Wyklucza to możliwość jakichkolwiek zakłóceń ze strony oprogramowania innych firm.

Oto jak wykonać czysty rozruch w systemie Windows 10 .

Sprawdź, czy kliknięcie prawym przyciskiem myszy działa w systemie Windows 10 po czystym rozruchu. Jeśli tak, to jest pewne, że oprogramowanie powoduje zakłócenia. Sprawdzaj podczas uruchamiania oprogramowania. Jeśli program się uruchomi i prawy przycisk myszy przestanie działać, musisz pozbyć się tego oprogramowania i znaleźć alternatywę.

Jeśli powyższa metoda nie zadziałała, wypróbuj następną.

# 4 - Napraw uszkodzone pliki

Uszkodzone pliki systemowe i pliki rejestru w systemie Windows 10 mogą być przyczyną niedziałania prawego przycisku myszy w systemie Windows 10. Aby to naprawić, możesz spróbować naprawić uszkodzone pliki systemowe na komputerze. Cały proces może zająć trochę czasu, ale warto spróbować.

Oto jak naprawić uszkodzone pliki systemowe w systemie Windows 10 . Możesz także uruchomić skanowanie, aby naprawić uszkodzone pliki rejestru w systemie Windows 10 .

Po uruchomieniu skanowania uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem z prawym przyciskiem zniknął. Jeśli nie, wypróbuj następną metodę.

# 5 - Wyłącz tryb tabletu w systemie Windows 10

Windows 10 jest wyposażony w tryb tabletu. Gdy tryb tabletu jest włączony, większość funkcji prawego przycisku myszy nie działa na komputerze. Aby uzyskać dostęp do menu prawego przycisku myszy, musisz upewnić się, że tryb tabletu jest wyłączony w systemie Windows 10. Możesz wyłączyć tryb tabletu w Centrum akcji systemu Windows 10.

Tryb tabletu

Aby to zrobić, naciśnij klawisz Windows + A . Otworzy się menu Centrum akcji. Tutaj znajdziesz opcję trybu tabletu. Użyj go, aby wyłączyć tryb tabletu. Jeśli nie widzisz tam opcji Tryb tabletu, prawdopodobnie byłaby ona ukryta. Kliknij  opcję Rozwiń , aby wyświetlić dodatkowe elementy menu Centrum akcji, a następnie wyłącz tryb tabletu.

Jeśli wyłączenie trybu tabletu rozwiązało problem z niedziałającym kliknięciem prawym przyciskiem myszy w systemie Windows 10, wypróbuj następną metodę.

# 6 - Zaktualizuj sterownik myszy

Jest całkiem możliwe, że sterownik myszy na twoim komputerze jest nieaktualny lub ma problemy. Możesz spróbować go zaktualizować, aby naprawić prawe kliknięcie, które nie działa w systemie Windows 10. Oto jak:

Krok 1 : Naciśnij przyciski Windows + X. Otworzy się menu; kliknij  opcję Menedżer urządzeń .

Win X Dev Manager

Krok 2 : W Menedżerze urządzeń rozwiń  sekcję Myszy i inne urządzenia wskazujące . Tam kliknij dwukrotnie sterownik myszy. W przypadku laptopów możesz przejść do sekcji Human Interface Device i zaktualizować sterownik gładzika.

Rozwiń sekcję sterownika

Krok 3 : Otworzy się nowe okno. Tam przejdź do  zakładki Sterownik i kliknij opcję  Aktualizuj sterownik .

Uaktualnij sterownik

Krok 4 : Ponownie otworzy się nowe okno. W tym miejscu kliknij opcję  Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika .

Zaktualizuj mysz sterownika

Twój komputer zacznie szukać najnowszego sterownika myszy. Po zakończeniu instalacji sterownika myszy uruchom ponownie komputer. Sprawdź, czy teraz działa prawy przycisk myszy.

Więcej opcji do wypróbowania

Chociaż wcześniej musiałeś sprawdzić problemy ze sprzętem, chciałbym, abyś dokładnie sprawdził, czy to naprawdę problem ze sprzętem . W tym celu musisz zrobić:

Jeśli jesteś na komputerze i używasz myszy, spróbuj podłączyć inną mysz do komputera i sprawdź, czy działa prawy przycisk myszy. Z drugiej strony możesz również spróbować podłączyć istniejącą mysz do innego komputera lub laptopa i sprawdzić to samo. Możesz nawet spróbować podłączyć mysz do innego portu USB, aby sprawdzić, czy nie ma problemu z myszą.

Jeśli używasz laptopa i prawe kliknięcie gładzika nie działa, spróbuj podłączyć mysz do laptopa i sprawdź, czy działa prawy przycisk myszy.

Jeśli Twój sprzęt wydaje się być w porządku, postępuj zgodnie z poniższymi rozwiązaniami, aby naprawić niedziałający kliknięcie prawym przyciskiem myszy w systemie Windows 10.

Słowa końcowe

Jeśli żadna z powyższych metod w ogóle nie działa, możesz dodatkowo spróbować zaktualizować Windows 10 . Problem może się pojawić, ponieważ możesz używać starszej wersji systemu Windows.

Daj nam znać w komentarzach, która metoda zadziałała dla Ciebie.