tlo

Edycja 2017

Z szerokim uśmiechem satysfakcji polecam uwadze Państwa tę festiwalowo-jubileuszową publikację, bo w niej – same rarytasy – do poczytania i do obejrzenia!
Tutaj właśnie po raz pierwszy ogłaszamy drukiem cały tekst Konstytucji Kabaretowej, wypracowanej w wesołym mozole podczas wieloletnich praktyk scenicznych oraz dyskusji i przemyśleń artystów i fanów sztuki kabaretowej z różnych stron Polski. Piotrkowscy twórcy i organizatorzy Trybunałów Kabaretowych, zwanych teraz Trybunałami Uśmiechu, są jednocześnie pomysłodawcami i koordynatorami prac nad stworzeniem i zatwierdzeniem tego dokumentu właśnie w Piotrkowie Trybunalskim, by w ten sposób rozsławić swoje miasto świętujące w 2017 roku Jubileusz 800-lecia, a także uczcić piętnaste urodziny Festiwalu. Mili Czytelnicy, o tym, że pierwsza w Polsce Konstytucja Kabaretowa jest nie tylko ważnym dokumentem, ale też bardzo atrakcyjną w treści i formie lekturą, przekonajcie się osobiście!

Walory lektury przyjemnej i pożytecznej ma też niewątpliwie Alfabet kabaretu według Krzysztofa Jaślara. Autora rekomendować nie trzeba, znają i kochają Go nie tylko piotrkowianie, ale cały polski wielki świat kabaretu. Tu przytaczamy tylko kilka haseł i anegdot ze Słownika , ale rozsmakowanych Czytelników zapraszamy na naszą stronę internetową – tam zamieszczamy całość dzieła!

Wspomnień czar... czemu nie? Skoro festiwal podwójnie jubileuszowy - to rys historyczny też mu się należy, no nie? Bez obaw, nudzić to nie my, Kabaretowa Brać, my lubimy się śmiać!

A jak chcecie się pośmiać wspólnie – to zapraszam już od festiwalowego CZWARTKU 19 października, najpierw na spotkanie autorskie w kawiarni teatralnej MOK - z TYM Jaślarem . Anegdot opowiadacz wytrawny, coś o tym wiem... A Jego czasem przewrotne, zawsze niebanalne definicje pojęć i zjawisk kabaretowych – smakowite! O godz 19.30 wsiadamy do Tramwaju... No, nie na gapę, bilet trzeba mieć, ale to Bagatela! Jazda warta więcej niż kosztuje, a dramatycznych przeżyć, wzruszeń i tak zwanej życiowej prawdy - zapewniam – nie zabraknie. Wszak to klasyka teatru, światowy bestseller od lat 40-tych ubiegłego wieku, w coraz to nowej odsłonie, bo sztuka Tennessee Williamsa inspiruje nie tylko reżyserów teatralnych, ale też filmowych i telewizyjnych , a także twórców opery i baletu.

PIĄTEK, już tradycyjnie – cały dla Kabaretu! Najpierw dla tego od wywoływania Moralnego Niepokoju (ale śmiać się u nich też można, a nawet trzeba, żeby nie pęknąć), a potem posiedzimy w wesołym towarzystwie Młodych Panów – a co! Każdemu wolno, jeśli ma z czego płacić... nie tylko podatki :-) A zapłacić warto, bo ‘dobry żart tymfa wart’ – to się wie, no nie?

W SOBOTĘ prawdziwa uczta dla wielbicieli talentu Hanny Banaszak. Będzie lirycznie, dramatycznie i w artystycznym wymiarze wielkiej sztuki wokalnej. A później, dla rozładowania emocji przed snem – DOBRY WIECZÓR FILMOWY z udziałem Janusza Józefowicza prowadzony przez znawczynię filmowego Piotrkowa - Agnieszkę Warchulińską. (wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze).

Ale za to NIEDZIELA... Ta niedziela 22 października 2017 przejdzie do historii jako dzień uchwalenia / zatwierdzenia naszej kabaretowej Konstytucji. Ten doniosły akt poprzedzi artystyczne odczytanie ze sceny kilku fundamentalnych artykułów, no a potem nastąpi równie artystyczna ‘instrukcja obsługi’ tejże Konstytucji : Piotr Bałtroczyk nam to wszystko wyśpiewa, dopowiedzą, dograją i dośpiewają też inni Ulubieńcy Publiczności – wszak oprawa artystyczna musi być na miarę Wielkiego Finału. Tak obficie zaopatrzeni w dobry humor, z uśmiechem dotrwamy do następnych Trybunałów w roku 2018.

Tego życzy Państwu (oraz sobie) Bartosz Gumulec w imieniu Organizatorów Festiwalu.